15 Eylül 2019, Thomas Liquori

Aracınızda kullandığınız motor yağı türü söz konusu olduğunda birçok seçeneğiniz var. Bazılarının diğerlerinden çok daha pahalı olduğu düşünüldüğünde, "Motor Yağı Kalitesi Önemli midir?" sorusu akla gelebilir. Motorunuz arabanızın kalbiyse, motor yağı da kandır diyebilir ve motorun yaşam kaynağı olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Motor yağı kalitesi kesinlikle fark yaratır ve aracınızın performans göstermesini, bu performansın da uzun süre devam etmesini istiyorsanız, bunun nedenini bilmeniz önemlidir.

Kaliteli Motor Yağı Neden Önemlidir?

Motor yağı kalitesi birkaç nedenden dolayı önemlidir. En önemlilerinden biri, yüksek kaliteli bir motor yağı size tamir masraflarında tasarruf sağlayabilir. Nasıl mı? Daha iyi yağ, bir şeylerin yanlış gitme olasılığının daha düşük olması anlamına gelir ki yağ ile ilgili bir sorununuz varsa ve tamir gerektiriyorsa genellikle bize pahalıya malolacaktır. Eğer kötü yağ kullandığınız için şanzımanınızı veya motorunuzu değiştirmeniz gerekirse, daha kaliteli bir yağ seçmeyerek tasarruf ettiğiniz parayı kaybedersiniz.

Daha iyi bir yağ kullanılan motor daha uzun süre dayanır. Aracınız, tüm makinelerde olduğu gibi hareketli parçalara sahiptir ve hareketli parçaları olan tüm makineler gibi, bu parçalar da yıpranır ve değiştirilmesi gerekir. Sürtünme açık bir şekilde tehlikelidir - kaliteli yağ, motorunuzun iç kısımlarının daha iyi kayganlaşmasını ve bu şekilde çok daha yavaş yıpranarak, daha uzun bir araba ömrü sağlar. İyi motor yağı ile motorun tüm parçaları daha sorunsuz çalışabildiğinden, performansı da artırabilir. Bu, daha uyumlu bir otomobil ve daha iyi bir yakıt tasarrufu anlamına gelebilir. Yüksek performanslı motorların, en iyi yağı ve üst düzey performanslı yağ katkı maddelerini talep etmesinin bir nedeni vardır.

Motor Yağı Nasıl Farklı Olur?

Dikkate alacağınız ilk fark viskozitedir; bu, 10W 30 veya 5W 20 gibi motor yağlarının üzerinde gösterilen rakamlardır. Bu rakamlar, yağın kalınlığını veya akmaya dayanıklılığı temsil eder. Viskozite sıcaklıkla değişir, bu nedenle ilk rakam kışın olan, ikinci rakam yazın olan viskozitedir. Motor yağınız için objektif olarak "en iyi" viskozite yoktur. Aracınızın kullanıcı kılavuzu hangi motor yağı viskozitesini tavsiye ediyorsa onu kullanmalısınız.

Bir sonraki soru, kullanmanız gereken yağın türüdür. Baz yağ, arabanızı yağlayacak ancak işlenmemiş olan mineral bir yağdır, bu nedenle birikip hasar verebilecek birçok kirli madde içerebilir. Bu, "en kalitesiz" motor yağı türüdür. Diğer uçta ise; kir birikintilerinden kurtulmak için özel olarak işlenen ve aracınız için çok daha iyi olan yüksek performanslı bir motor yağı olan sentetik motor yağıdır. Mineral yağdan daha kaliteli bir şey arıyorsanız, ancak sentetik yağ kadar pahalı olmasın diyorsanız, kullanabileceğiniz birçok sentetik karışım da vardır ve tam sentetik ürünlerden daha ucuzdur. Arabanıza zarar vermezler, ancak istediğiniz performansı tam olarak alamayabilirsiniz. Yüksek performanslı bir araç satın alma masrafını ve zahmetini yaşadıysanız, tam sentetik yağ ve yağ katkıları kullanmalısınız.

Son olarak, yüksek kilometre araçlar için özel olarak tasarlanmış sentetik yağlar da vardır ve bu araçların ömrünü korumaya ve uzatmaya yardımcı olmak için özel katkı maddeleri içerir. Uzmanların çoğu, 120.000 kilometrenin üzerinde olan herhangi bir araca, yüksek kilometreli motor yağı uygulanmasını önermektedir. Aracınızın üreticisi yağınızın, belirli nitelikleri temsil eden farklı yağ özelliklerine de sahip olmasını isteyebilir. Bu özellikleri, kullanıcı kılavuzunuzda bulmalı ve bunları satın alacağınız motor yağında mevcut etikette listelenen özelliklerle eşleştirmelisiniz.

Düşük Kaliteli Motor Yağı Kullanmanın Riskleri

Kalitesiz motor yağı kullanırsanız, motorunuzun karşılaşmayacağı sorun yoktur. Bu yağlar çabuk bozulur ve birçok kirlilik barındırabilir ki ağır yükler veya aşırı sıcaklıklar gibi koşullar altında hızla tortuya dönebilecekleri anlamına gelir. Kalitesiz yağlar, aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir:

  • Yüksek yakıt maliyetleri yaratır.
  • Yetersiz şekilde yağlanmış parçalar; motorunuz ve ilgili parçaların yıpranacağı ve daha hızlı değiştirilmesi gerekeceği anlamına gelir.
  • Pistonlara veya kompresyon haznesine sızan yağ, üflemeyi/kaçağı artırır.
  • Tıkalı bir PCV (Mavi Duman)
  • Yağı daha kısa sürede değiştirme gereksinimi, daha fazla maliyet yaratır.

Gerçek şu ki, motorunuzda her zaman sentetik yağın bir formunu veya en azından bir karışım kullanmalısınız. Mineral yağın size vereceği, düşük performans ve hasarlardır ve tamir etmenin maliyeti, sentetik bir karışım veya tam sentetik bir yağ kullanmaya geçmekten çok daha ağırdır.

Benzer şekilde, tasarruf etmek için kullanıcı kılavuzunda önerilenden farklı bir viskozite seçmemeli veya üretici spesifikasyonlarını göz ardı etmemelisiniz. Aracınızı satın almak için bu kadar çok para harcadıktan sonra yağdan birkaç kuruş tasarruf etmeye çalışmak aracınızı riske atmak anlamına geliyor. Ancak, en pahalı motor yağının arabanız için en iyisi olmadığını unutmamak önemlidir. Yüksek performanslı bir sentetik yağ almaya karar verdiğinizde, raftaki en pahalı olanı seçmek yerine üreticinin tavsiye ettiği yağ sınıfı, viskozitesi ve spesifikasyonlarına en yakın olanı seçin. Aracınız için en kaliteli yağı seçseniz bile, yağı temiz ve yeni tutmak için düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.

Mevcut Motor Yağınızı Nasıl İyileştirebilirsiniz?

Başlangıçta doğru yağı seçmenin yanı sıra, yağ tankınıza kaliteli yağ katkı maddeleri koyarak motorunuzdan daha yüksek bir performans elde edebilirsiniz. Rislone olarak 90 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğimiz süreçte ürettiğimiz en gelişmiş yağ katkı maddesi, Nano Prime™ Motor Performans Artırıcı, yağ basıncını artırabilir, yüksek sesli motorları sessizleştirebilir, aşınmayı ve sürtünmeyi azaltabilir ve gücü artırabilir.

1 yorum

Anonymous

Çok ilginç bir makale. Bilmediğim pek çok şey öğrendim.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

İlgili Ürünler

Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
970TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44104