17 Ekim 2017, Thomas Liquori

Bu Makalede Bahsedilen Ürünler

Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı, pazara sunduğumuz en gelişmiş katkı maddesidir. Nano Prime'ın diğer tüm motor bakımlarından daha iyi performans gösterdiği laboratuvar verileriyle kanıtlanmıştır. Sentetik ve geleneksel (normal) motor bakımları arasındaki farkı neden anlamanız gerektiği hakkında daha ayrıntılı bilgi için okumaya devam edin…

Aracınızı yağ değişimi için götürdüğünüzde, genellikle geleneksel ve sentetik yağ arasında bir seçim yapma hakkına sahip olursunuz. Birçok araç sahibi için bu seçenek şu soruyu akla getiriyor: Geleneksel ve sentetik yağ arasındaki farklar nelerdir ve aracım için hangi çeşit daha iyidir?

Geleneksel yağ, motorlu araçlarda on yıllardır kullanılmaktadır ve bu nedenle, birçok araç sahibi için en bilinen seçenektir. Ham petrolden elde edilen geleneksel yağ, bir otomobili değişen sıcaklıklar ve görevler sırasında (arabanın ne sıklıkla ve yoğunlukta kullanıldığına göre) yağlanmış halde tutan özelliklere sahiptir.

Sentetik yağ, geleneksel yağdan elde edilebilir ve daha sonra yağlama kalitesini artırmak için değişikliğe uğrayabilir. Daha yakın zamanlarda, doğal gaz kullanılarak üretilen sentetik yağ, tercih edilen bir alternatif haline geldi. Grup III ve IV yağları, bitkilerden bile elde edilebilir ki bu yazının dışında bir konu. Önemli olan şu ki, sentetik yağlar, düzenli olarak uzun mesafeler kat eden araçların çalışabilirlik kuvvetini artırmak için yapılır.

Sentetik yağların çoğu, aşırı sıcaklıklarda bile yağın kayganlaştırma özelliklerini geliştiren ek yağlayıcılar içerir. Bu, bir aracın motorundaki aşınmayı, yıpranmayı ve bakım ihtiyaçlarını azaltır ki sürücülerin tasarruf etmelerine ve arabalarından, minibüslerinden, SUV'larından ve kamyonlarından daha iyi kilometre ve performans ömrü elde etmelerine olanak tanır.

Sentetik yağlar, nemli koşullarda bile daha uzun süreli viskozite sunma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle sentetik yağlar, bir aracın çalışma ömrü boyunca motorları daha iyi durumda tutar. Bununda ötesinde, içerdiği sentetik kayganlaştırıcılar motorun yağlanması gereken parçalarının yağ kaplamasını korur.

Sentetik yağ daha hızlı akar ve bu nedenle motorları geleneksel alternatiflere göre daha hızlı yağlamaya başlar. Aracınızla sık sık kısa yolculuklar yapıyorsanız - aracın en yüksek çalışma sıcaklığına ulaşamayacağı yolculuklar - sentetik yağ, geleneksel yağdan çok daha üstündür.

Sentetik Yağ Katkıları

Günümüz pazarındaki motor yağı katkı maddeleri arasında, Rislone Nano Prime gerçekten eşsizdir. Rislone'un en gelişmiş yağ katkısı olan WS₂ nanoteknolojili patentli MoS₂ ile geliştirilmiş bu ürün, her marka, model ve yaştaki araçlarda çalışır. Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı, günümüzdeki araçlarda kullanılan hafif yağlara ekstra bir koruma unsuru ekler.

En zorlu kullanımlarda (yarış, arazi sürüşü, yüksek stresli/yüksek sıcaklıklı ticari görev, dur-kalk trafiği vb.) bile sürtünmeyi büyük ölçüde azaltan ve metale uzun vadeli koruma sağlayan, patentli nanoteknolojili tamamen sentetik Rislone Nano Prime, Rislone'un 90 yılı aşkın tarihinde yaptığı en gelişmiş katkı maddesidir.

İçerdiği GF-5/SN sınıfı sentetik yağ taşıyıcı Nano Prime'ı, tüm kamyonlar, arabalar, minibüsler ve SUV'larda eskiye uyumlu hale getirir. Ayrıca Nano Prime içerdiği sentetik yağ ile, daha az emisyona etken olarak, aracınızın daha iyi performans göstermesine ve bir depo benzin ile daha fazla kilometre sürmenize yardımcı olur. Ek olarak, aşınma önleyici maddeler, nano tungsten ve moly-sürtünme düzenleyici ve Rislone’un ünlü deterjan paketini içerir. Bu katkı maddesi, 0W-20, 0W-30, 5W-20, 5W-30, 5W-40, 10W-30, 15W-40 ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli viskozitelerde yağlarla çalışır.

Aracın yaşı veya türü ne olursa olsun, bir motorun metal yüzeyleri kaçınılmaz olarak gittikçe bozulur. Rislone’nin nanoteknolojisiyle, Nano Prime’ın mikroskobik küreleri bu metal yüzeyleri yumuşatır ve gerilme çizgilerini ortadan kaldırır. Bu katkı maddesi, yuvarlanma hareketi ve yastık benzeri kalitesi ile motor parçaları üzerinde maksimum koruma sağlar. Ürün metal yüzeyleri kaplarken, sürtünmeyi azaltan bir yağ katkısı olarak da işlev görür.

Kısacası, Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı'nın mikroskobik tungsten nano küreleri, motor metalleri üzerinde şu etkiye sahiptir:

 • Sürtünmeyi önleme özelliklerini geliştirir. (%38 sürtünme azaltma)
 • Metal yüzeyleri kaplar. (İç aşınmada %37 azalma)
 • Parlak koruyucu bir tabaka bırakır.

Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı, her tür motorda beygir gücünü artırır, çamuru önler, kaplamaları onarır, ısıyı ve sürtünmeyi azaltır. Bu nedenlerden ve daha fazlasından dolayı, bugün piyasadaki en iyi yağ katkı maddesi olduğuna inanıyoruz.

Sentetik Yağın Faydaları

Araçlar söz konusu olduğunda, iki tür motor yağı vardır: sentetik yağ ve ortak iki yönü olan olan geleneksel yağ. Her ikisi de, bir motorun yoğun sürtünmeye ve ısı oluşumuna maruz kalan hareketli parçalarını kayganlaştırmak için kullanılır. Bu nedenle, her iki yağ da motorları temizlemek ve korumak için çalışır.

İki motor yağı arasındaki fark, üretim yollarında yatmaktadır. Geleneksel yağ, esasen benzerleri topraktan pompalanan ham petroldür. Adından da anlaşılacağı gibi sentetik yağ, ürünün kayganlaştırma özelliklerini artırmak için sentetik bileşenlerden yapılır.

Aşağıdaki yedi soru, bir motorlu araçta sentetik yağ ve katkı maddeleri kullanmanın faydalarına işaret etmektedir.

1. Sentetik Yağ Kullanmaya Değer mi?

Yollar ve otoyollar boyunca, motoru öksüren, boğulan, egzozu patlayan, yüksek ve iğrenç motor sesleri çıkaran çok sayıda araç görürsünüz. Sorunun bozuk veya hasarlı bir motor parçasından kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılmaksızın, işlerin bu şekilde olması gerekmez. Pek çok araç sahibinin aracını, son kullanma tarihi geçmiş yağ ve bozuk (ancak henüz arızalanmamış) motor parçalarıyla kullandığı doğru da olsa, sorun sadece bakım ihmalinden kaynaklanmaz, aynı zamanda yanlış türde yağ kullanmakla da ilgilidir.

Yıllar boyunca, geleneksel ham petrol bazlı yağ, bir motorlu taşıtı yağlamanın birincil yoluydu. Sürücüler uzun bir süredir sentetik yağ alternatifine sahip olsalar bile, geleneksel yağ birçok sürücü arasında bilinen ve güvenilen bir yağ türü olarak kalmıştır.

Bununla birlikte, altta yatan sorun: ham petrolden elde edilen yağ, bazı modern araçların taleplerini karşılayacak saflık ve tutarlılıktan yoksundur. Örneğin, motoru boğulan bir aracı ele alalım, bu bazen geleneksel yağ kullanıldığında ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle geleneksel yağ eskidikçe, yağ filtresini tıkayabilen ve aracın performansını düşürebilen partikülleri açığa çıkarabilir.

Performansı artırmak için önceliklerinizden biri yağ tipi yükseltmesi olmalıdır. Geleneksel yağın aksine sentetik yağ, modern motorların tüm zorluklarının yanı sıra karmaşık sürüş rotaları ve aşırı hava koşullarındaki taleplerini karşılamak için formüle edilmiştir. Ek olarak sentetik yağda, geleneksel yağa kıyasla yağ değişim aralığınız daha uzun olacaktır.

Dur-kalk veya tıkalı trafik koşullarına alışkınsanız, sentetik sizin dostunuzdur. Aslında, neredeyse her türlü sürüş koşulu veya durumu için sentetik yağ, eski moda yağlara göre daha gelişmiştir.

2. Bazı Araçlar Sentetik Yağ mı Gerektirir?

Bazı araçlar, özellikle daha yeni marka ve modeller veya bazı yüksek performanslı araçlar, sentetik yağ ile çalıştırılmak üzere yapılmıştır. Bu araçların bazılarında, yağ gereksinimlerine uyulmaması garantinizi geçersiz kılabilir. Bu nedenle, önceden bilmiyorsanız, yağ gereksinimlerini öğrenmek için aracınızın kullanıcı kılavuzuna bakmanız çok önemlidir.

Sentetik yağ gerektiren araçlar şunlardır:

 • BMW, Volkswagen, Mercedes ve Audi'den yeni ve son model Avrupa otomobilleri
 • Subaru'dan yeni araçlar
 • Honda ve Toyota'dan hibrit araçlar
 • Birçok yüksek performanslı otomobil ve kamyon

Bu ve diğer türdeki yeni araçlarda sentetik yağ kullandığınızda, kendinizi motor onarımı için büyük masraflar yaparken bulmanız daha az olasıdır. Bu nedenle, aracınızın uzun ömürlülüğüne yatırım olarak, sızıntı için katkı maddelerini ve doğru yağ türünü satın almayı düşünmek gayet mantıklıdır.

Aşırı sıcaklıklarda viskozitesini kaybedebilen geleneksel yağların aksine, sentetik yağ nemli ve dondurucu hava koşullarında uygun kalınlığını korur. Bu nedenle, motor parçaları, daha "tipik" koşullardan daha fazla çalışmaya zorlandıkları en sert hava koşullarında bile, yıl boyunca düzgün bir şekilde yağlanmış durumda kalırlar.

Bununla birlikte, bir araç sahibinin bir araçtaki yağ kalitesini korumak ve belirli bir süre boyunca ihtiyaç duyulan bakım miktarını azaltmak için yapabileceği daha çok şey vardır. Başlangıç ​​olarak, günümüzde çoğu araçtaki bazı yağ değişim bildirim sistemlerinin (yağ ömrü yüzdesi, yağ değişim aralığı vb.), sentetik yağın işin içinde olduğunu varsaydığını ve bunun yerine alt seviyede bir ürün seçerseniz, ayarlanamayacağını unutmayın. Yağ değişimlerinin ne zaman yapılacağını size hatırlatması için kontrol panelinize güvenmeye alışkınsanız, bunu yapmaktan vazgeçmeniz ve farklı bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Bunun ötesinde, Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı'nın kullanılması, araba, kamyon, kamyonet veya SUV'daki motor parçalarının kalitesini, temizliğini ve performansını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir.

3.Yağ Değişimleri Neden Önemli?

Yağ, bir otomobilin can damarıdır, çünkü motorun, hareketli her metal parçayı yağlanmış halde tutarak ve sürtünme (ısı) ve metal üzerindeki aşınmanın etkilerinden korunarak çalışmasını sağlar. Ancak bir noktada, yağın değiştirilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan sentetik yağ daha iyidir, çünkü geleneksel yağdan daha uzun ömürlüdür. Genel bir kural olarak, iki yağ türü aşağıdaki süreler boyunca dayanır:

 • Geleneksel yağ: 5.000 ila 8.000 kilometre
 • Sentetik yağ: 12.000 + kilometre

Bazı durumlarda, sentetik yağ 25.000 kilometre veya tam bir yıl dayanabilir, ancak genellikle her 12.000 kilomterede bir değişiklik yapılması önerilir. Bu yarı sayıda bile, otomobilinizdeki geleneksel bir yağla elde edebileceğinizden en az iki kat daha fazla kilometre yol alabilirsiniz. Sentetik yağ ile, her yeni yağ değişimi aralığı daha uzun olduğu için, giderlerinizden de biraz tasarruf edebilirsiniz. Daha yüksek perakende fiyatı nedeniyle, sentetik yağların daha pahalı olduğunu düşüncesine aldanmayın, aslında daha uzun değişim aralıkları nedeniyle daha karlı bir seçimdir.

Günümüzün sürücüleri için kilometre, çoğu insanın günlük olarak gidip geldiği uzun mesafeler nedeniyle her zamankinden daha önemlidir. İnsanların yaşam alanlarındaki mesafenin artması nedeniyle, birçok sürücü 10 veya 20 yıl öncesine göre iki kat daha fazla kilometre gidip gelmek zorunda kalıyor. Bu nedenle, sentetik yağın artan kilometre performansı, sürücülerin bu modern zamanlarda bir aracı çalıştırmanın artan maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlıyor.

Elbette, bir araç sahibi aracının çalışabilirliğini sağlama almak için doğru yağı kullanmaktan daha fazlasını yapabilir. Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı ile hareketli motor parçalarının yüzeyleri, sürüş ortamının zorluklarına karşı daha iyi korunur. Bu katkı maddesinin tungsten nano küreleri, metal yüzeyleri kaplar ve sürtünmeyi azaltarak motorlu araçlarda yağın performansını artırır.

4. Motorunuzu Temiz Tutun

Zamanla, geleneksel yağ bozulabilir ve çeşitli motor bileşenleri boyunca kirli yağ atıkları ve tortuları bırakabilir. Sert hava ve zorlu sürüş koşullarında, bu tür sorunlar daha da kötüleşebilir. En kötü senaryolarda, yağ artıkları belirli bileşenlerin üzerinde kavrulacaktır. Bir motor uzun süreler boyunca ne kadar sık ​​çalıştırılırsa, bu tür problemler o kadar çabuk ortaya çıkacaktır. Sorunlar kontrol edilmezse, motor parçaları aşınabilir ve araç onarımları daha sık ve maliyetli hale gelebilir.

Sentetik yağın özellikleri aşağıdakiler için tasarlandığından, bir aracın bu tür sorunlarla karşılaşma olasılığı daha düşüktür:

 • Zor koşullar altında daha iyi dayanıklılık
 • Uzun ömürlü yoğunluk
 • Binlerce kilometrede daha fazla dayanıklılık

Sentetik yağ kullanırken, bir sonraki yağ değişiminize birkaç hafta geç kalırsanız, motor problemleriyle karşılaşma olasılığınız azdır. Sentetik yağ, bir araçta düşük kaliteli yağ ürünleri kullanıldığında oluşabilecek yağ artıklarının varlığını ve olasılığını azaltır. Sentetik yağ kullanan sürücülerin, yakıt verimliliğinin azalması, sert hızlanma, yağ basıncı kaybı ve motor parçalarının teklemesi gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı daha düşüktür.

Bir motorun, artıkların birikmesi nedeniyle arızalanmasının en belirgin belirtilerinden biri, yağ seviyesinin aniden ve sert bir şekilde düştüğü zamandır. Sorun, yağlama eksikliğinden sürtünmenin arttığı ancak sonuçta bitişik bileşenlere yayıldığı bir alanda başlayabilir ve sorun hemen giderilmezse maliyetli onarımlara neden olabilir. Sentetik yağ kullanımı, aracınızda meydana gelen bu tür sorunların olasılığını büyük ölçüde azaltabilir. Sorunların o kadar şiddetli olmaması veya hızlı yayılmaması için; sorunlu noktaların ortaya çıktığı durumları daha erken yakalamalı ve işleri zamanında halletmelisiniz.

Ayrıca, Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı'nın kullanımı, bir motor yağı katkı maddesi olarak sentetik yağı daha da etkili hale getirecek ek bir kaplama sağlayarak, motor parçalarınızda daha efektif olacaktır.

5. Daha İyi Motor Aşınma Koruması Sunun

Geleneksel yağda bulunan kirlilik, bir araca çeşitli şekillerde zarar verebilir. Yeni başlayanlar için kirletici maddeler, geleneksel yağı zorlu rotalar ve nemli hava koşullarının zorluklarıyla başa çıkmak için yetersiz hale getiriyor. Bu koşullarda yağ aşındıkça, motordaki sürtünmeyi idare etme kabiliyetini kaybeder. Öte yandan sentetik yağ, daha homojen bir kimyasal yapı sağlamak için formüle edilmiştir ve bu da yağın bir araçta nasıl performans göstereceğini tahmin etmeyi kolaylaştırır.

Temel olarak, diğerine karşı hareket eden her metal yüzey için sürtünmeyi engelleyen tek şey, sağlıklı yağlamanın gerçekleşmesidir. Yağlamanın sağlıklı olması için temiz olması ve beklenen yağ değişim süresi boyunca çok çeşitli sürüş koşullarında uygun viskoziteyi koruması gerekir. Aksi takdirde, motor boyunca metal birleşme yerlerindeki sürtünme; metal aşınmasına, parçaların yorulmasına ve bazı bileşenlerin kademeli olarak bozulmasına neden olabilir.

Sentetik yağ ile motorunuz bu tür zorlukların üstesinden gelmek için çok daha donanımlı olacak ve bu tür sorunların herhangi bir hareketli parçada kök salmasına karşı direnecektir. Motorun özellikle hareketli metal yüzeylerinde daha çok, temiz, yastıklamalı, sürtünmeye dayanıklı bir kaplama sağlayarak, tungsten nano kürelerle işleyen Rislone Nano Prime kayganlaştırıcı yağ katkı maddesi kullanarak, sentetik yağın etkinliğini iyileştirebilirsiniz.

6. Düşük Sıcaklıklarda Daha İyi Akış

Yağ için en büyük zorluk, genellikle geleneksel yağın sertleşmesine ve bozulmasına neden olan donma sıcaklıklarıdır. Bu meydana geldiğinde, motor içindeki hareketli metal parçaların uygun şekilde yağlanması engellenir ve bir aracı temel işlevlerinden mahrum bırakabilir. Kış aylarında, soğuk iklimlerdeki araçlarda, geleneksel yağ malzemeleri hemen değiştirilmezse, genellikle parçalar arızalanır.

Sentetik yağ ise kışın yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için formüle edilmiştir. Melas benzeri geleneksel yağlardan daha hızlı hareket eder, bu da arabanızın daha hızlı ve güvenilir şekilde çalışacağı anlamına gelir. Özellikle geçim kaynağı olarak bir şekilde aracınıza güveniyorsanız, bu muhtemelen görmezden gelmemeniz gereken bir avantajdır.

Hava bir seferde haftalarca -6 ℃ altına düştüğünde, geleneksel yağla doldurulmuş bir arabanın düzgün çalışmasında sorun olabilir. Yağlama, bir motor içindeki bağlantılar boyunca donmaya başladığında, sürtünme ve içselleştirilmiş aşırı ısınma nedeniyle çeşitli bileşenler arızalanmaya başlayabilir. Bir araç, bu tür koşullarda birkaç gün ve gece park edilmişse, anahtarlar kontağa geçirildiğinde çalıştırma aşamasında sorun yaşanabilir.

Ancak düşük sıcaklıklarda, aşağıdaki faydaları sağlayan sentetik yağ ile tüm bu sorunlardan kaçınmak daha kolaydır:

 • Buzlu ve karlı ortamlarda araç kullanırken uygun viskoziteyi koruyun.
 • Sıfırın altındaki sıcaklıklarda park edildiğinde motorunuzun donmasını önleyin.

Kamyonunuzda, arabanızda, minibüsünüzde veya SUV'nuzda sentetik yağ bulunduğunda, kış aylarında uzun sürüşlerde endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü donmuş yağlamanın neden olduğu motor arızası nedeniyle aracınızın yol kenarında kalma olasılığı çok daha düşüktür. Aracınızın kış performansı, hareketli motor parçaları boyunca metal yüzeyleri yağlamaya daha elverişli hale getiren Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı ile daha da artırılabilir.

7. Daha Yüksek Sıcaklıklarda Daha İyi Koruyun

Sentetik yağlar, laboratuarlarda sıcak ve nemli ortamlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan geleneksel yağ, yüksek ısı taleplerini karşılamak için yetersizdir. Modern araçların değişen özellikleri nedeniyle arabalar ısındıkça, normal yağ her geçen yıl daha az yeterli bir yağlama aracı haline gelmektedir.

Yeni araçlarda, yakıt verimliliğini ve turboşarjları artırmak için özellikler eklenmekte ve bu değişiklikleri kolaylaştırmak için motorlar küçülmektedir. Otomobiller birçok yönden daha iyi performans gösterir ve bu özelliklerle modern sürücülerin taleplerini karşılar, ancak yine de yüksek sıcaklıklar gerektirir. Sonuç olarak, sentetik yağ, sıcak ve nemli koşullarda uygun viskoziteyi muhafaza etme kabiliyeti nedeniyle birçok modern araç için vazgeçilmez bir seçim haline gelmiştir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar, her seferde beş güne kadar 32 dereceyi aştığında, bir araçta geleneksel yağ kullanılıyorsa performans sorunları yaşanabilir. Motorun hareketli parçalarında, geleneksel yağ viskozitesini yitirip, kayıp giderken sürtünme daha olası hale gelir. Sonuç olarak, bileşenler aşırı ısınabilir ve araba, kamyon veya minibüs, kaputtan duman çıkararak yolda kalabilir.

Bir motorlu taşıtın motorunda, aşağıdaki nitelikleri sağlayan sentetik yağ kullanımı ile böyle bir durumu önleyebilirsiniz:

 • Yazın nemli aylar boyunca uygun yağ viskozitesini koruyun.
 • Aracınızın motor parçaları arızasından dolayı aşırı ısınmasından kaçının.

Yaz mevsiminde kıyı ve kros gezileri için arabanız, kamyonetiniz, kamyonunuz veya SUV'nuzla yola çıktığınız zaman, motorda sentetik yağ kullandığınızda araç performansı sorunu yaşamanız daha az olasıdır. Ek olarak, motorunuzdaki metalin pürüzsüzlüğünü, temizliğini ve sürtünmeye dirençli özelliklerini artıran, yastıklamalı tungsten nano kürelerden oluşan Rislone Nano Prime Motor Performans Artırıcı ile yaz aylarındaki sürüş deneyiminiz, daha güvenli ve sorunsuz olabilir.

Rislone'dan Sentetik Yağ Katkıları ve Motor Bakım Ürünleri

Motor bakımı ürünlerinde pazar lideri olan ödüllü Rislone, hem benzinli hem de dizel araçlarda motor ve yakıt sistemi bakım ürünleri ile araçların daha iyi ve daha verimli sürüşüne yardımcı olmuştur. Ünlü motor ürünleri serimiz hakkında daha fazlasını görmek ve daha fazla bilgi edinmek için ürün kataloğumuza tıklayın.

 

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

İlgili Ürünler

Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
970TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44104