• Rislone Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı, mevcut antifriz içerisine uygulanabilir mi?

Evet, diğer bakır sızıntı durdurucu ürünlerden farklı olarak, bu ürün tek adımda mühürleyici, antifrizle uyumlu bir sodyum silikat formülü içerir ve bu nedenle üreticinin tavsiyelerine uyulduğu sürece soğutma sisteminin boşaltılması gerekmez. Tek başına suda da kullanılabilir ancak antifrize uygulandıktan sonra sisteme ikinci bir şişe Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı eklenmesi önerilir.

  • Bu ürün, yeni uzun ömürlü antifrizde kullanılır mı?

Evet, bu ürün sarı, turuncu, pembe, kırmızı, mavi, mor ve yeşil silikat bazlı ve silikat olmayan bazlı (OAT/HOAT) 50-50 karışım antifriz ve/veya su dahil TÜM geleneksel veya uzun ömürlü soğutma sıvısı türleriyle uyumludur.

  • Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı kullandıktan sonra soğutma sistemimi boşaltmam gerekir mi?

Hayır, bu ürün gelecekteki sızıntılardan korunmak için soğutma sisteminde bırakılmak üzere tasarlanmıştır.

  • Bu tür ürünler nasıl çalışır?

Organik ve sentetik fiberler, bakır ve iyonik modifiye mineral ile fiziksel bir tıkaç oluşturarak sızıntıları durdurur. Tapa, soğutucu ve mühürleyici, sızıntıdan dışarı akarken oluşur. Islatıcı bir madde, deliğin kenarlarını temizler ve yüzeyi yapıştırmaya hazırlar. İlk fiberler, sızıntının olduğu tarafta veya delikte tutunarak sonunda tüm deliği kapatır. Elyaflar artık daha fazla elyaf, bakır parçacığı ve minerali hapseden bir elek görevi görerek kompozit bir tıkaç oluşturur. Bu tapa, sıvı bir camla stabilize edilir veya yapıştırılır. Sıvı cam, artan sıcaklıkla sertleşir ve mühürlemeyi tamamlar.

  • Sonuçları görmek ne kadar sürer?

Sonuçlar 20 ila 30 dakika içinde fark edilebilir olmalıdır. Sızıntı, 30 dakikalık çalıştırma içinde kapanmazsa, mekanik onarım gerekebilir.

  • Kullanmam gereken dozaj nedir?

Bir şişe, 11 litreden 23 litre kapasitesindeki soğutma sistemlerini onarır. 7 litreden 10.9 litreye kadar soğutma sistemleri için 1/2 şişe kullanın. Daha büyük sistemlerde, her 23 litre soğutma sistemi kapasitesi için bir şişe kullanın. Küçük motorlar veya diğer küçük sistemler, litre başına yaklaşık 25 mL sıvı kapasitesi kullanır.

  • Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı kalorifer peteğimi tıkar mı?

Hayır, bu ürün kalorifer peteğinizi tıkamayacaktır. Not: Kalorifer peteği sızıntılarını durdurmak için Rislone® kullanıyorsanız, radyatörünüzü SICAK konumuna getirdiğinizden emin olun. Bazı araçlarda, çekirdekteki soğutma sıvısı akışını kontrol eden ve yalnızca SICAK konumda açılan bir valf bulunur.

  • Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı'yı taşma rezervuarıma uygulayabilir miyim?

En iyi sonuçlar için Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı, basınçlı dönen bir kapağı bulunmadığı sürece normal bir taşma tankına uygulanmamalıdır. Radyatörünüze erişiminiz yoksa radyatörün üst kısmına bağlandığı yerdeki üst hortumu çıkarın ve ürünü hortuma takın. Ardından hortumu yeniden takın ve kelepçeyi sıkın.

  • Bu ürün, hem yerli hem de ithal otomobil ve kamyonlarda çalışır mı?

Evet, Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı her tür su soğutmalı araçta çalışacaktır.

  • Motor Üst Kapak ve Radyatör Kaçak Onarıcı'yı yanlışlıkla motor yağıma ekledim, ne yapmalıyım?

Ürün yanlışlıkla motor yağına eklenirse ve motor çalıştırılmadıysa; çoğu durumda valf kapağını takılı olduğu yerde çıkarıp, tahliye tapasını da çıkararak yağı boşaltabilirsiniz. Ardından, yağ karterine inen yağ dönüş deliklerine özellikle dikkat ederek, kafayı yıkayan bir motor yıkayıcı kullanın. Bunları temizleyin ve her şeyi yağ karteri ve tahliye deliğinden dışarı akıtarak, bu deliklerden boşaltın ve motoru yıkayın. Motor çalıştırıldıysa; değerlendirme için aracınız profesyonel bir tamirciye götürülmelidir. Bu durum, tüm dahili parçaları temizlemek için motoru sökmeyi gerektirebilir.