• Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı'yı doğrudan su ile kullanırken, korozyon sorunları hakkında endişelenmem gerekir mi?

Hayır, Süper Soğutucu Sıvı, saf su ile kullanılmak üzere formüle edilmiştir ve maksimum korozyon koruması sağlayacaktır.

 • Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı tüm antifriz türleriyle uyumlu mudur?

Süper Soğutucu Sıvı, sarı, turuncu, pembe, kırmızı, mor, mavi, yeşil, normal silikat, silikat içermeyen ve uzun ömürlü antifriz dahil olmak üzere her türlü glikol/su bazlı soğutma sıvısı ile uyumludur. Sadece su içeren sistemlerde de harika çalışır. Süper Soğutucu Sıvı, su bazlı olduğu için susuz antifriz ile kullanmamalısınız.

 • Sistemdeki su yüzdesini artırırsam, Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı kullandığımda daha da iyi soğutma elde edebilir miyim?

Evet, sisteminize ilave su ekleyerek daha iyi soğutma ve daha düşük sıcaklıklar elde edebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki sistemdeki su yüzdesini artırdığınızda, donmaya karşı aynı korumayı sürdürmeyecektir. Ancak sıcak bir iklim bölgesinde yaşıyorsanız ve karışımı yaklaşık %35 Antifriz ve %65 su ile değiştirirseniz, yine de -18 °C'ye kadar donmaya karşı koruma elde edersiniz. Çoğu yarış uygulaması için faydalıdır ve çoğu kez soğutma sisteminde %100 su çalıştırılması gerekir ve bu Süper Soğutucu Sıvı ile size en iyi soğutucu ısı iletimini sağlar.

 • Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı'yı Dizel Motorlarda kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Dizel motorlarda da benzinle aynı sıcaklık düşürme performansını ve korozyon korumasını sağlayacaktır. Daha büyük soğutma sistemleri için gerektiği şekilde dozajı ayarlayabilirsiniz.

 • Ne kadar Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı kullanmalıyım?

473 mL'lik bir şişe, 11.5 ila 19 litrelik sistemler için yeterlidir. Daha büyük veya daha küçük sistemlerde, her 1 litre kapasite için 30 mL ekleyin. Taşma tankına ekleyebilirsiniz, ancak ürünün sisteme tam olarak nüfuz etmesi, 4 ila 5 ısıtma ve soğutma döngüsü alacaktır. En iyi sonuç için, yılda bir kez uygulamalısınız.

 • Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı'yı nasıl kullanırım?

Motor sıcakken asla radyatör kapağını çıkarmayın. Motor kapalı ve soğuduktan sonra, radyatör kapağını çıkarın ve şişenin içeriğini ekleyin. Kapağı yeniden takın ve aracınızı normal şekilde sürün.

 • Radyatöre doğrudan erişim sağlayamıyorsam?

Radyatörünüze doğrudan erişiminiz yoksa, Taşma tankına Süper Soğutucu Sıvı'yı uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak ürünün sisteme tam olarak girmesi 4 ila 5 ısıtma ve soğutma döngüsü alacaktır.

 • Soğutma sistemim zaten doluysa?

Süper Soğutucu Sıvı'yı eklemek için sistemden bir miktar sıvıyı emerek boşaltmanın en kolay yolu, bir bomemetre veya damlalık kullanmaktır. Aynı zamanda radyatörün altındaki tahliyeyi de açarak da yeteri kadar sıvı çıkarabilirsiniz.

 • Sisteme ne sıklıkla Süper Soğutucu eklemeliyim?

En iyi sonuçlar ve koruma için; soğutma sistemini yılda bir kez ve her seferinde Süper Soğutucu Sıvı'yı değiştirmenizi öneririz.

 • Süper Soğutucu Sıvı'yı kullanırken soğutma sisteminde ne kadar sıcaklık düşüşü beklemeliyim?

50/50 antifriz su karışımı çalıştıran sistemlerde, soğutma sıcaklığında 4 °C ila 6 °C kadar düşüş bekleyebilirsiniz. Eğer saf su kullanıyorsanız, soğutma sıcaklığında 17 °C'ye kadar düşüş elde edebilirsiniz. Soğutma sistemi minimum sıcaklığı termostat tarafından kontrol edilir, bu nedenle aracınız zaten minimumda çalışıyorsa, bunun altında herhangi bir azalma göremezsiniz. Ancak aracınızı çekerken, yük altındayken, yarışırken veya soğutma sistemini daha fazla çalıştırırken, azalmayı gözlemleyebilirsiniz.

 • Silindir kapağı sıcaklığı'nın düşürülmesi (CHT) neden bu kadar faydalıdır?

Soğutma sisteminin en sıcak bölgesi ve motorun kendisi, yanma odası ve egzoz portu civarındadır. Metal aşırı derecede ve soğutma sıvısı o kadar sıcaktır ki kaynayabilir ve soğutucuyu metalden izole ederek daha fazla ısıya neden olan hava kabarcıkları oluşturabilir. Süper Soğutucu Sıvı, bu alandaki sıcaklığı 41 °C'ye kadar düşürerek motorun daha verimli çalışmasını sağlar, potansiyel kıvılcım vuruntusunu azaltır, zamanlamanın ilerletilmesini sağlar ve daha fazla güç ve tork oluşturur.

 • Aşırı ısınmanın nedenlerinden en yaygın olanları nelerdir?

Soğutma sistemindeki sert sudan kaynaklanan kireç ve tortular, eski antifrizden kaynaklanan glikol dökülmesi, iç yüzeylerde birikme ve hatta soğutma sıvısı kanallarında tıkanıklık yapabilir. 1.5 mm kalınlığındaki küçük bir ölçek bile ısı transferini %40 oranında azaltabilir. Diğer nedenler arasında, yeterince büyük bir soğutma sistemine sahip olmayan daha büyük motorlara sahip performans araçları, aracın gücünün üzerinde çekme ve kötü su pompası çarkı gibi mekanik sorunlar yer alır.

 • Rislone Hy-per Cool Süper Soğutucu Sıvı yarış pistinde kullanılabilir mi?

Evet, Süper Soğutucu Sıvı'nın bir numaralı kullanım alanlarından biri; diğer birçok motor sporları etkinliği dahil olmak üzere drag racing, oval pist, off-road, monster trucks gibi yarış araçlarıdır. Birçok yarış serisi ve pisti, soğutma sistemine glikol konulmamasını gerektirir çünkü glikol, piste bir kez sızdığında çok kaygan ve tehlikeli hale gelir. Süper Soğutucu ise glikol içermez.

 • Kullanmadan önce soğutma sistemini yıkamama gerek var mı?

Hayır, kullanmadan önce soğutma sisteminin yıkanmasına gerek yoktur. Ancak sistem kirliyse; ilk olarak sistemi tamamen temizlemeniz, üründen maksimum faydayı elde etmenizi sağlar.

 • Bu ürün, uzun ömürlü soğutucu sıvılarla kullanılabilir mi?

Evet, Süper Soğutucu Sıvı, uzun ömürlü soğutucu sıvılarla da eşit derecede iyi çalışır.