• Krank Keçesi nedir?

Basit cevap: Yağ sızıntısını önlemek için krank milinin arkasına oturan contadır.

Daha ayrıntılı cevap: Krank keçesi, motor ile şanzıman arasında yer alır. Krank mili (pistonların bağlı olduğu iç motor parçası) motorun arkasından dışarı çıkar, volan ve şanzıman da bu krank miline civatalanır. Motor yağı; krank milini, pistonları ve motorun diğer iç parçalarını kayganlaştırır. Krank keçesi, bloğun arkasına yerleştirilir, krank milinin arkasına sıkıca oturur ve motor yağı sızıntısını önler.

  • Krank Keçesi sızıntısının belirtileri nelerdir?

Sızıntının ciddiyetine bağlı olarak fark edebileceğiniz ilk şey, yağ seviyesinin düşmesidir. Bir sonraki ise, araba yolunda veya garaj yerinde yağ lekeleri tespit etmektir. Aracınızın altına bakarken, motorun ve şanzımanın bağlandığı alanın etrafında, en belirgin şekilde yağ karterinin altında ve şanzımanın ön tarafında; yağ damlaması veya birikmiş bir yağ kalıntısı göreceksiniz. Bazı şanzımanlarda, aslında şanzımanın önünde yağ sızıntısı olacaktır. Bazı manuel şanzımanlı araçlarda ise debriyajda bir miktar kayma fark edebilirsiniz, bu da krank keçesi sızıntısı ile meydana gelebilir.

  • Krank Keçesi sızıntılarına ne sebep olur?

Krank keçesi sızıntılarının en yaygın nedeni yaş ve/veya yüksek kilometredir. Sızıntılar, aracın uzun süre kullanılmaması veya motorun düşük seviyede yada az yağla çalıştırması nedeniyle de olabilir. Bu durum, contanın kuruması ve sertleşmesinin ardından krank keçesinin büzülmesine, çatlamasına ve yırtılmasına neden olur.

  • Krank keçesi sızıntılarında başka hangi faktörlerin payı vardır?

Birkaç şey daha krank keçesi sızıntılarının kötüleşmesine neden olabilir ki bu durum krank keçesinden kaynaklanmaz. Yağ seviyesi iki yüksekse (tam işaretinin üzerinde doluysa) veya PVC (Pozitif Karter Havalandırması) sistemi düzgün çalışmıyorsa, sızıntılar meydana gelebilir. PVC sistemi, motorun içinde basıncın oluşmasını önler ve başarısız olursa basınç, yağın dışarı sızmasına neden olur. Bu sorunu önlemek için PCV valfini düzenli olarak temizlemek veya değiştirmek gerekir.

  • Krank keçesi nasıl değiştirilir?

Çoğu arkadan çekişli araçta, contayı değiştirmek için şanzıman çıkarılır. Önden çekişli araçlarda, contayı değiştirmeye erişmek için genellikle motoru çıkarmak en kolayıdır. Her iki durumda da bu masraflı bir işlemdir.

  • Sızdıran bir krank keçesini değiştirmek dışında, sızıntıyı durdurmak için ne yapılabilir?

Rislone Krank Keçesi Onarıcı, krank keçesi sızıntı sorunlarını çözmek için özel olarak tasarlanmıştır ve piyasadaki ürün çeşitlerinin arasında tektir. Piyasada krank keçesi kauçuğunu şişirmek, genişlemesini sağlamak ve böylece sızıntıyı kapatmak için tasarlanmış özel yağ katkı maddeleri de bulunmaktadır. Ayrıca daha kalın motor yağı kullanmayı da deneyebilirsiniz. Daha kalın olan yağ, krank keçesi ile krank mili arasındaki boşluğu doldurabilir ve sızıntıyı yavaşlatabilir.

  • Rislone Krank Keçesi Onarıcı nasıl çalışır?

Bu ürün, krank keçesi sızıntılarını çözmeye yardımcı olmak için iki şekilde çalışır.

1. Sızdırmazlık yenileyici katkı maddesi, motor ısısı, yaş ve yüksek kilometreler nedeniyle kaybedilen conta boyutunu, esnekliğini ve elastikiyetini geri kazandırır.

2. Sızdırmazlık polimeri, diğer sızıntı engelleyicilerinden farklı olarak, normal motor aşınmasının neden olduğu sızıntıları tıkamada başarısız olduğu yerlerde dahi çalışırlar. Bu, krank mili contasının birleşme yüzeyinde aşınmış oluklardan (yiv) oluşacak kaçakları dahi tıkar. Polimerler, krank mili arasında sızıntıları önleyen bir film tabakası oluşturur.

  • Rislone Krank Keçesi Onarıcı ne tür contaları onarır?

Rislone İki Bölümlü / Çifte Aksiyon formülü sayesinde, malzemesi ne olursa olsun, üç tip krank keçesi üzerinde çalışmak için katkı maddelerine sahiptir.

  • Farklı krank keçesi türleri nelerdir?

(3 Temel Seçenek)

1. Halat Keçesi
Fitil conta olarak da adlandırılır.

2. İki Parça Sızdırmazlık
Neopren veya Kauçuk
Silikon

3. Tek Parça Sızdırmazlık
Neopren yada Lastik NBR veya Buna N (Nitril)
Silikon
PA veya Poliakrilat
Viton veya Fluoroelastomer

  • Rislone Krank Keçesi Onarıcı yağ filtremi tıkar mı?

Hayır. Soğutma sistemi ürünlerimizin aksine, Rislone Krank Keçesi Onarıcı'da sızıntıyı tıkayacak parçacıklar yerine, sızıntıları durdurmak için özel polimer ve sızdırmazlık koşullandırıcı teknoloji mevcuttur.