• Dizel motorlarda kullanabilir miyim?

Hayır, Rislone Katalizör Komple yalnızca benzinli motorlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

 • Rislone Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici ne işe yarar?

Katalizör Komple Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici; yakıt enjektörlerinden, yanma odalarından, turbodan, EGR'den, katalitikten, oksijen sensörlerinden ve egzozdan, kirletici maddeleri, kurumları, karbon birikimini ve yağlı kalıntıları etkili bir şekilde kaldıran ve temizleyen, yüksek performanslı deterjanlara ve ağır hizmet temizleme solventlerine sahiptir. Bu, diğer aktif kimyasal bileşenlerle birlikte, kalan inorganik tortuları gidermek için yanma işleminde oluşan gazlarla reaksiyona girer, kaybedilen işlevi geri kazandırır ve düzenli kullanımda verimliliği korur.

 • Tıkalı bir katalitik konvertörü temizleyebilir mi?

Çoğu zaman evet temizleyebilir, özellikle erken yakalarsanız ve tamamen bloke olmamışsa.

 • Ne kadar kullanmalıyım?

Normal binek araçlar ve kamyonetlerde bakım yapmak için 500 ml'lik bu şişenin tamamı kullanılır.

 • Bu ürünü kullanmak için herhangi bir özel talimat var mı?

Evet, en iyi sonuçları almak için talimatlara uyulmalıdır. Katalizör Komple Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici'sinin tamamını yaklaşık 1/2 dolu depolu arabaya (1/4 dolu depolu kamyon) benzine ekleyin. Aracı 30 ila 50 km ile (ideal olarak otoyol hızlarında, bu kilometrelerin yarısı ) sürün ve ardından depoyu doldurun. Yakıt doldurmadan önce aracı 1/4 deponun altına kadar normal şekilde sürmeye devam edin. Bu sırada emisyon testi yapın (gerekirse) ve Motor Arıza Işığı (CEL) kapalı olmalıdır. Işığın açık olduğu sürenin ciddiyetine ve uzunluğuna bağlı olarak, ışığın sıfırlanması için aracın birden fazla çevrimi başlatılıp kapatıldığında fazladan 400 km sürebilir. Işık hala açıksa mekanik müdahale gereklidir.

 • Bu ürün ne kadar sıklıkla kullanılmalıdır?

Her 8.000 kilometrede bir düzenli kullanım, yakıt, emisyon ve egzoz sistemlerini ayarlayarak onları temiz tutar ve Motor Arıza Işığı'nın (CEL) tekrar yanmasını engeller. Bu aynı zamanda yüksek maliyetli yakıt sistemi ve emisyon kontrol tamirlerinden de tasarruf sağlar.

 • Bu ürün, her tür benzinle çalışır mı?

Evet, Rislone Katalizör Komple Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici, tüm normal kurşunsuz, premium, oksijenli ve E10 E85 etanol içeren esnek yakıtlarla çalışır.

 • Emisyon ve egzoz sistemi nasıl kirlenir?

Yakıt yandıkça, çeşitli araç bileşenlerinde dolaşan kirleticiler oluşur. Bu sistemlerin çoğu, normal motor çalışması sırasında bu işlemi gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak kalitesiz yakıt kullanımı, kısa sürüş mesafesi, soğuk hava, yanlış bakım ve bileşen arızası bu sistemlerde kirlilik ve tortu oluşturabilir ve oluşan miktarı büyük ölçüde artırabilir.

 • Katalitik konvertör nedir?

Bazen katalizör veya "cat" olarak adlandırılan katalitik konvertör; zehirli kirletici gazları daha az zararlı gazlara dönüştüren katalizör içeren, araç egzoz sistemine monte edilmiş bir emisyon kontrol cihazıdır. Bir motorlu taşıt, bunlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilir. Paladyum, rodyum ve platin gibi değerli metallerle kaplanmış petekli ve boncuk şeklinde olmak üzere birden fazla tasarım bulunmaktadır.

 • Katalitik konvertörün kötüleşmesine ne sebep olur?

Araç üreticileri, katalitik konvertörün aracın ömrü boyunca dayanması gerektiğini söylüyor, ancak gerçek dünyada durum genellikle böyle olmuyor. Pek çok şey konventörün kötüleşmesine ve bozulmasına neden olabilir, ancak bu vakaların çoğunda konvertörün kendi hatası değil, konventörü zehirleyen veya mahveden başka bir şeydir. Bazı örnekler, soğutma sıvısının egzoza girdiği kötü bir silindir kapak contası, motorun yağ yakmasına neden olan zayıf piston segmanları, kirli yakıt enjektörleri, tıkanmış yakıt filtresi ve hatta çok sayıda kısa sürüş konvertörün ömrünü kısaltabilir.

 • “Zehirlerden” bahsedildiğinde, özellikle zehir olarak kabul edilen nedir?

Katalitik konvertör veya oksijen sensörü için zehir, yüzeyini kaplayan ve artık egzoz gazlarıyla reaksiyona girmesine izin vermeyen herhangi bir maddedir. Eskiden benzinde bulunan kurşun, bir numaralı zehirleyici bir maddeydi ve yakıtlardan uzaklaştırılmasının nedenlerinden biriydi. Motor yağlarındaki çinko ve fosfor, özellikle araç yağ yakıyorsa, potansiyel olarak zararlı diğer maddelerdir. Yanmış motor soğutucusu (etilen glikol) da kötüdür, bu da bir silindir kapak contası arızalandığında meydana gelir. Conta sızdırmazlık maddelerinde yaygın olarak bulunan silikonun da katalitik konvertörlere zarar verdiği bilinmektedir.

 • Tıkalı veya kısıtlı katalitik konvertörün belirtileri nelerdir?

Tıkanmış bir katalitik konvertörden kaynaklanan artan karşı basınç nedeniyle, araçta düşük güç ve performans, düşük yakıt tasarrufu, sert çalıştırma, durma, artan emisyon ve motor arıza ışığının yanması gibi sürülebilirlik sorunları olacaktır.

 • Bu ürün oksijen sensörlerine veya katalitik konvertöre zarar verir mi?

Hayır, bu motorunuza veya herhangi bir emisyon bileşenine zarar vermez. Bu ürün, oksijen sensörleri ve katalitik konvertörleri olan araçlarda güvenle kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Aynı şekilde üreticinin yeni araç garantisini de geçersiz kılmaz. EPA uyumluluk performans kriterlerinden üstündür.

 • Bu ürün kötü kokulu egzozda işe yarar mı?

Evet, bu ürün hatalı çalışan bir katalitik konvertörle ilgili güçlü kükürt kokusunun (bozuk koku) birden çok nedenine veya bu soruna katkıda bulunan bazı yakıt sistemi sorunlarına yardımcı olabilir.

 • Tıkalı bir katalitik konvertörü değiştirmeden nasıl onarabilirim?

Katalitik konvertörü değiştirmeden önce Rislone Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici gibi bir ürün kullanmak ilk adım olmalıdır. Bu, araca yalnızca uygun maliyetli bir şekilde onarılması için en iyi şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda konvertörle ilgili soruna neden olabilecek, bu duruma katkıda bulunan sorunu da gidermeye de çalışır.

 • En yaygın Motor Arıza Işığı (CEL) kodu nedir?

Bir numaralı kontrol motoru ışık kodu P0420'dir. Bu kod, P0421, P0430 ve P0431 kodlarıyla bağlantılıdır. Bu kodlar, katalitik konvertörün verimliliğinin işlevsel eşiğinin altında olduğu anlamına gelir.

 • Bu ürün, hem yakıt enjeksiyonlu hem de karbüratörlü motorlarda çalışır mı?

Evet, bu ürünün çoklu araç formülü, tüm yakıt enjeksiyonlu, port yakıt enjeksiyonlu (PFI), direkt enjeksiyonlu (DI/DIG), benzinli turbo direkt enjeksiyonlu (GTDI), turboşarjlı ve karbüratörlü motorlarda çalışır.

 • Bu ürünü, hava soğutmalı, turbo şarjlı veya direkt enjeksiyonlu motorumda kullanabilir miyim?

Evet, bahsedilen motorlarda güvenlidir ve Ford EcoBoost, GM Ecotec ve diğerleri gibi tüm yerli ve ithal turbo şarjlı ve direkt enjeksiyonlu benzinli (GDI) motorlarda çalışır.

 • Motor arıza ışığım neden yanıyor?

Gevşek veya kaybolmuş bir benzin deposu kapağı kadar basit bir şey de dahil olmak üzere birçok faktör buna neden olabilir. Diğer yaygın öğeler; kötü veya tıkalı bir katalitik konvertör, hasarlı veya kirli oksijen sensörü, arızalı ateşleme bobini/bujiler/kablolar, kirli hava kütle emiş sensörü (MAF), bozuk buharlaşma tahliye kontrol supabı, tıkanmış yakıt enjektörleridir.

 • Motor arıza ışığı yanarsa ne yapmalıyım?

Bazı otomobil parçaları dükkanları, ücretsiz arıza teşhis (OBD) kod kontrolleri sunar ve kendinizin yapabileceği (DIY) kontrolleri için uygun fiyata kod okuyucular satın alınabilir.

 • Motor arıza ışığının yanması ne anlama geliyor?

Motor arıza ışığı (CEL) veya arıza gösterge ışığı (MIL) yandığında, bir motor sistemi arızası tespit edilmiştir.

 • Aracım neden emisyon testinde başarısız oldu?

Birçok il veya bölgede, araç plakalarını yenilemeden veya ilk kez kayıt yaptırmadan önce düzenli emisyon muayenesi gerektirir. Görsel bir inceleme sırasında, eksik veya kurcalanmış emisyon bileşenleri varsa, bu otomatik bir arıza olabilir. Ayrıca, eksik bir benzin deposu kapağı veya kötü bir kapak contası gibi basit bir şey de olabilir. Kusurlu mekanik parçalar da arızalanmanın başka bir nedeni olabilir. Çoğu zaman, bir araç emisyon testinde başarısız bir sonuç için mekanik bir sorun gerekmez. Aracınızın testi geçeceğinden emin değilseniz veya belki de son testi zar zor geçtiyse, testten önce Rislone Yakıt, Egzoz ve Emisyon Sistemi Temizleyici ile yeni bir yağ değişimi ve emisyon sistemini temizlemenizi öneririz. Dikkate alınması gereken diğer öğeler, değiştirilmeleri gerekiyorsa bujileri ve yakıt filtresini içerir. Bu ürün, aracınıza emisyon testinden geçiş için en iyi şansı verir.