1 Şubat 2020, Thomas Liquori

Hiçbir şey, arabanızın sonsuz bir yakıt kaynağı ile sızıntı veya arıza olmadan çalışmasından daha tatmin edici olamaz. Ancak hepimiz biliyoruz ki motorları birinci sınıf çalışma koşullarında tutmak için düzenli bakım şart. Akıllı bir bakım programına uyduğunuzda ve kullanıcı kılavuzuna baktığınızda (çünkü her araç farklıdır), ister işe gidiyor olun ister kısa mesafe bir yolculuk yapın, gideceğiniz herhangi biryere ulaşmak için aracınıza güvenebilirsiniz.

Rislone mühendisleri 1921'den beri, aracınızın verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için performans kimyasalları tasarlar. Aracınıza, motorunuza bakım yaptığınız kadar güvenebilirsiniz, özellikle de kilometreler arttıkça. Güvenilir bir araba, kamyon veya SUV için doğru bakım çok önemlidir, motorunuz için bakım ipuçlarımıza bakarak motorunuzu nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.

Genel Motor Bakımının Avantajları

Bir bakım programına sahip olmak, her türlü motorlu araba, kamyon, SUV, motosiklet, tekne ve ağır ekipman için hayati önem taşır. Motorunuzu ihmal etmek, yüksek masraflara yol açabilir ki bu durumdan motorunuzdaki çeşitli bileşenlerin istenildiği gibi olmasını sağlayarak kaçınabilirsiniz. Bakım, sahip olduğunuz aracın iyi çalışmasını sağlamanın bir şartı olmakla beraber aşağıda belirtilen avantajları da sunar;

1. Yükselen Satış Değeri

Aracınızı bakımlı tutarsanız, aracınızdan ayrılmaya karar verdiğinizde satış değeri yükselmiş olacaktır. Eğer bakımını önemsemezseniz, bir çok müşterimizin başına geldiğini bildiğimiz gibi siz de zor bir satış süreci yaşabilirsiniz. Potansiyel alıcılar, aracınızda denetimler yapmak ve genellikle yapılan bakımların kayıtlarını isteyeceklerdir. Aracınızın bakımının doğru bir şekilde yapıldığını göstermek, aracınızı daha yüksek bir fiyata satmanıza yardımcı olabilir ve bu, bakım yaptırma gerekliliğiniz için en büyük argümanlardan biridir.

2. Artan Performans ve Güvenilirlik

Motorlar bugünlerde çok güvenilir, ancak yine de birer makine olduklarını unutmayalım. Bazı bileşenler binlerce kilometre dayanırken, diğerleri daha hızlı aşınır ve daha fazla bakım gerektirir. Her sistemin iyi çalıştığından emin olduğunuzda, daha güvenli bir araca sahipsinizdir. Kimyasal takviyeler (yani yakıt ve motor/yağ uygulamaları) ekleyerek ve düzenli bakımlar yaptırarak motorunuzun performansını artırabilirsiniz.

3. Geliştirilmiş Sürdürülebilirlik

Hiçbir otomobil tamamen sürdürülebilir olmasa da, daha temiz bir çevreye katkıda bulunma konusunda kendi payınıza düşeni yapabilirsiniz. Örneğin, aşırı yağ ve yakıt yakmaktan kaçındığınızda, kirliliğin havaya ve su yollarına ulaşmasını önlemeye yardımcı olursunuz. Bakımlı bir motor, çok daha düşük seviyelerde çevreyi kirletecektir.

4. Yüksek Güvenlik

Düzenli bakımı yapılan bir motor, aynı zamanda güvenli bir motordur ve güvenli bir motor, güvenli bir arabanız olmasına yardımcı olur. Sıvı seviyeleri en üst düzeye çıktığında ve diğer sistemler olması gerektiği gibi çalıştığında, arızalar azalır ve daha az kazaya sebebiyet vererek güvenliğinizi artırır.

5. Minimize Edilmiş Acil Durumlar

Yüksek performanslı bir motorla sürüş, aşırı ısınma, düşük yağ seviyeleri ve yakıt sorunlarının neden olduğu arıza olasılığının azalması anlamına gelir. İşlek bir otoyolda kenara çekilmekten kurtulabilirseniz güvende kalabilirsiniz. Arabanız yaşlansa bile doğru motor bakımı, aracınıza uzun ömür sağlar tıpkı spor ve diet yapıyormuş ya da önleyici bir ilaç alıyormuşsunuz gibi.

6. Azalan Tamir Masrafları

Bir araba sahibi olmak, özellikle de sıfır alınmışsa oldukça pahalıdır. Ancak, aylık ödemelerinizin yanı sıra tamir masraflarını da karşılamanız gerektiğinde, sizi daha çok zorlar. Bu nedenle, gerektiğinde küçük tamir ve bakım adımlarını uygulayarak, gelecekte çıkacak büyük masraflardan kaçınabilirsiniz. Şunu göz ardı etmemeliyiz ki aracınıza yapacağınız bakım her zaman çok daha ucuz olacaktır.

Motorunuzu Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları

Farklı motor bileşenlerini inceleyebilen sadece mekanik uzmanlar değildir. Düzenli bakım yaparak motorunuzu nasıl koruyacağınızı öğrenmek istiyorsanız, verdiğimiz sekiz bakım ipucunu inceleyebilirsiniz. Bu ipuçlarından her biri, motorunuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamada kritik rol oynamaktadır. Çeşitli sıvı seviyelerini, hortumları, kabloları ve filtreleri inceledikten sonra, nelerin tamamlanması, onarılması veya yeni parçalara ihtiyacı olduğunu belirleyebileceksiniz. Motorunuzdaki aksaklıkları iyileştirmek için genellikle performans kimyasallarına güvenebilirsiniz. Bununla birlikte, sistem içinde daha ciddi ve zararlı hatalarla karşılaştığınızda, profesyonel bir tamircinin uzmanlığına başvurmalısınız. Motorunuzun sağlıklı kaldığından emin olmak için şunlardan emin olmalısınız:

1. Bujileri ve Kabloları Ayarlayın

Aracınızdaki kablolar, kontağı çevirdiğinizde bujilere elektrik akımı gönderir. Bunun karşılığında bujiler, silindirdeki hava ve yakıt karışımını ateşlemek için bir kıvılcım çıkarır. Önemli olan, bujileri ve kabloları önerilen aralıklarla değiştirmelisiniz ve sabit bir elektrik akımı sağlamak için her ikisini de aynı anda yapmalısınız. Ayrıca bir korozyon birikimi oluşturabilir ve zamanla daha büyük bir elektrot boşluğu geliştirebilirler. Bileşenleri yenileriyle değiştirmek, motorunuzun daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

2. Yağ ve Filtreleri Değiştirin

Yağ ve yağ filtrelerinizi değiştirmek, takip edebileceğiniz en önemli motor bakım ipuçlarından biridir. Yağ, aşırı ısınmayı önlemeye yardımcı olmak için motorunuzun dişlilerini kayganlaştırır. Önerilen yağ değişim sıklığı, aracınızın yaşı ve her yıl kaç kilometre kullandığınız gibi birkaç şeye bağlıdır. Doğru yağ değişim aralığı için bakım kılavuzuna ve araç üreticisinin önerisine başvurmak en iyisidir.

Ortalama olarak, sürücüler yağlarını her 8000 ila 11.000 kilometrede bir değiştirir. Daha eski bir aracınız varsa, 8000 kilometreden daha kısa sürede aracınızın servise gitmesi önerilir. Aracınız sentetik motor yağı kullanmayı gerektiriyorsa, servisler arasında 24.000 kilometre dayanabilir. Birçok modern otomobil, yüksek sıcaklıklara ve sıkı motor toleranslarına karşı daha fazla koruma sağlamak için sentetik yağ kullanır. Daha pahalı olmalarına rağmen sentetik seçenekler kullanmaya değer, çünkü daha uzun süre dayanır ve motorunuzu düşük sıcaklıklarda yağlamada üstün özelliktedir.

Yağ ayrıca yüksek sıcaklıklardan zamanla bozulur ve kayganlaştırma özelliğini kaybetmesine neden olur. Sonuç olarak, motorun iç parçalarında karbon artıkları oluşur. Sistemin içindeki yağ tortusu, bazı motor tasarımlarında motor uyarı ışığını tetikleyebilir. Karbon artıklarından kaynaklanan sürtünme; aşınma ve yıpranmayı bile artırabilir.

Kendi yağınızı değiştirirken, kullanılmış eski yağı uygun şekilde geri dönüşüme bırakmalısınız.

Yağ filtrelerinin de yağla aynı anda değiştirilmesi gerekir. Filtreler, motora ulaşmasını önlemek için kiri ve birikintileri tutar. Yeni filtre takmak ve yağı değiştirmek, motorunuzun yağlanmış parçalarla sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır. İster eski yağı yenisiyle değiştirin ister üzerine yeni yağ ekleyin, tasarruf etmek için asla en ucuz yağ markasını seçmemeli, bunun yerine; her seferinde yüksek kaliteli bir çözüme yatırım yapmalısınız.

Örneğin, şimdiye kadar geliştirdiğimiz en iyi motor/yağ ürünü olan tam sentetik Nano Prime Motor Performans Artırıcı'yı motorunuza ekleyebilirsiniz. Patentli WS₂'li MoS₂, nano teknoloji kimyasalı; dahili motor bileşenlerini korur, beygir gücünü ve torku en üst düzeye çıkarır ve aşınmış metal yüzeyleri doldurarak ve kaplayarak hafif motor aşınmasını onarır.

3. Sızıntıları Kontrol Edin

Yağ ve antifriz, contalardan ve hortumlardan sızan yaygın sıvılardır. Arabanızın altındaki birikintileri inceleyerek ve kaputun altına bakarak sızıntıları kontrol edebilirsiniz. Daha önce olmayan keskin kokular alıyorsanız da sızıntınız olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Çatlamış hortumlar, çoğunlukla arızalı hortum kelepçeleri ile birlikte sızıntılara neden olur. Ayrıca her zaman rastladığımız gibi motordan gelen aşırı ısı ve basınç, kauçuk malzemenin bozulmasına ve parçalanmasına neden olabilir. Bir kauçuk contanın silikonla buluştuğu yerden sıvılar sızabilir, contalar zamanla bozulabilir ve sıvının sızmasına izin verebilir. Sızıntıların derhal giderilmesi, daha fazla hasarı ve sıvı kaybetmeyi önleyecektir.

4. Gösterge Panosu İkaz Lambalarını İzleyin

Yapabileceğiniz en kötü şey, gösterge panosunda görünen farklı uyarı işaretlerini ihmal etmektir. Bazı ışıklar küçük bir sorunu gösterirken, diğerleri daha önemli bir anlama gelebilir.Her iki durumda da, kontrol ettirmezseniz ciddi bir soruna dönüşebilir. Sorunu belirlemek için diyagnostik test yapabilir veya aracınızı bir tamirciye götürebilirsiniz. Çoğu otomobil parçası satıcısı (AutoZone, O’Reilly’s, Advance, Pep Boys) sizin için motor diyagnostik kodlarını da alır. Motor uyarı ışığı ana göstergelerden biri iken, diğerleri akü, alternatör, motor sıcaklığı ve düşük yağ basıncını içerir.

5. Soğutma Sistemini İnceleyin

Soğutma sistemi, sistemin aşırı ısınmasını önleyen motorun önemli bir parçasıdır. Soğutma sistemi termostat, radyatör, soğutucu ve su pompasını içerir. Motor ısındığında, termostat, soğutucunun veya radyatör sıvısının ne zaman motorda devir etmesi gerektiğini ve fanın ne zaman başlaması gerektiğini belirtir. Su pompası sıvıyı radyatörden çeker ve motor bloğuna atar. Soğutucu sıvı daha sonra soğuması için radyatöre geri gelir.

Soğutucu tankını inceleyerek soğutucu seviyesini kontrol edin. Sıvının minimum işaretinin üzerinde ve maksimumun altında olduğundan emin olun. Aracınız doğru miktarda soğutma sıvısı seviyesiyle, aşırı ısınmaya başlarsa ek destek için bir uzmana başvurun.

6. Kayışlara Bakım Yapın

Aracınızın kayışları (genellikle serpantin kayışı olarak adlandırılır), alternatör, fan, su pompası ve AC ünitesi gibi, motor içindeki çeşitli dişlileri ve alt sistemleri çalıştırmaya yardımcı olur. Kayışlar, arabanızı her çalıştırdığınızda bir çok iş görür ve zamanla kayışlar esneyebilir, aşınabilir ve çatlayabilir. Aşınma belirtilerini görür görmez kayışları değiştirme ihtiyacı hissedeceksiniz. Eğer sürüş sırasında bir kayış bozulursa, motorunuzda ciddi hasara neden olabilir, sizi yolda bırakabilir ve kaza riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çatlak ve hasar olup olmadığını kontrol etmek için kayışı ters çevirin. Kontağı çevirdiğinizde bileşen gıcırdıyorsa, değiştirilmesi veya ayarlanması gerekebilir.

7. Yakıt Filtresini Değiştirin ve Yakıtınızı Fulleyin

Hepimiz benzin istasyonuna gitmeden önce aracını, yakıtın sonuna kadar kullanan bir çok kişi tanıyoruz. Ancak, bu durum çoğu kişinin düşündüğünden daha zararlı. Aracınızı yakıtınız boşken çalıştırırsanız, yakıt deposunun altında biriken tortuyu çekerek motora ulaşmasına ve hasar oluşmasına neden olursunuz. Yakıt filtresi, birikintilerin çoğunu yakalayacak olsa da, yakıt hatlarından geçen tortu, motorunuzu daha zor çalıştıracaktır. Motorunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için sistemin yakıt filtresini de değiştirirseniz; motora ulaştıkça yakıtı temiz tutacak ve daha az tortu birikimi yaratacaktır.

8. Motor Hava Filtrelerini Değiştirin

Her motor, kısıtlama olmaksızın sürekli bir hava akışına ihtiyaç duyar. Hava filtreleri, kir, kum ve yapraklardan böceklere, değişen birçok kirletici maddeleri yakalar. Filtreler, çeşitli malzemelerin motora ulaşmasını engeller. Zamanla filtre elekleri tıkanabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Düzenli olarak değiştirmezseniz, filtre motora temiz hava sağlayamaz. Tıkandığında ise, hızlanırken daha az güç deneyimlersiniz.

Sizi yolun 8 km aşağısına ve birkaç şehir 1300 km boyunca taşıyabilen güvenilir bir araba kullandığınızdan emin olmak için; doğru bir bakım programına bağlı kalınması gerekir. Özellikle sisteminizin yağı söz konusu olduğunda, motorunuzun kaybettiğini yerine koymalısınız. Örneğin, Rislone Motor Kompresyon Onarıcı, aşınmış motorları yeniler, kompresyonu yeniden oluşturur, kaybedilen gücü geri kazandırır ve motor karterindeki gaz kaçağı sorununu çözer.

Motorumun Kontrole İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Yapabileceğiniz en iyi şey, arabanızı, kamyonunuzu veya SUV'unuzu sık sık kontrol etmektir. Motorunuzu ne sıklıkta incelemeniz gerektiğiyle ilgili ayrıntılar için; kullanıcı kılavuzunu kontrol edebilir ve aracınızın üreticisine başvurabilirsiniz. Kullanıcı kılavuzu, arabanızın markası ve modeli ile ilgili belirli parçaların nasıl kontrol edileceğini gösterebilir. Bununla birlikte aşağıdakilere göz kulak olmalısınız:

  • Filtrelerde aşırı birikinti
  • Yol üstünde veya diğer motor bileşenlerinde sızıntılar
  • Düşük soğutma sistemi seviyeleri
  • Düşük yağ seviyeleri
  • Aşırı ısınma
  • Yetersiz hızlanma
  • Vuruntulu rölanti ve tekleme
  • Aracı ilk çalıştırdığınızda ortaya çıkan gıcırtılı sesler
  • Uyarı ışıkları

Farklı motor bileşenlerinin nasıl çalıştığını ve performans açısından neler bekleyebileceğinizi anlamak, motor bakımını ve motorunuzun ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olacaktır. İster bir hava filtresini değiştirmeniz ya da basit bir sıvı doldurmanız gerektiğinde, motorunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Rislone Performans Kimyasalları ile Motorunuzun Bakımı Nasıl Yapılır?

Rislone, aracınızın performansını korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olan mühendislik ürünlerinin ilk başlarında yer alır. Rislone, sektörde 95 yılı aşkın tecrübesiyle, aracınızın uzun ömürlülüğünü artırabilecek ve onu maksimum çalışma seviyelerinde tutabilecek olağanüstü ürünler geliştirmeye odaklanmıştır. Özel ihtiyaçlarınızı anlamak ve arabanızın bakımı için harcadığınız zamana ve çabaya değer vermek için sizinle her zaman bağlantımızı koruyacağız.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

İlgili Ürünler

Motor Kompresyon Onarıcı
Motor Kompresyon Onarıcı
700TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44447
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
970TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44104