1 Ocak 2020, Thomas Liquori

En son ne zaman yakıt tercihinizi ve daha iyi nasıl çalışmasını sağlayacağınızı düşündünüz? Bazen yakıtınız, motorunuzla ilgili büyük bir sorunun kaynağı bile olabilir.

Yakıt katkı maddeleri, her gün arabanıza koyduğunuz yakıtın belirli yönlerini geliştirmenize olanak tanır, özellikle eski arabalar, dizel araçlar ve belirli ortamlarda sürüş için yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken, çok sayıda seçenek nedeniyle motorunuza neyin yardımcı olacağını ve neyin zarar vereceğini belirlemenin zor olmasıdır. Bu yazıda, yakıtınızdan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yakıt katkı maddelerinin ne olduğunu, farklı türlerini, ne işe yaradıklarını ve yakıt katkı maddelerinin önemini ele alacağız.

Yakıt Katkı Maddeleri Nelerdir?

Yakıt katkı maddeleri, deponuza koyduğunuz normal yakıtla çalışır. Adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir hedefe ulaşmak için sistem temizleyicileri, yağlayıcılar ve performans artırıcılar gibi maddeleri yakıta ekleyerek çalışırlar. Profesyonel olarak formüle edilmiş yakıt bakımının yaptığını hiçbir yerde bulamazsınız.

İnsanlar genellikle katkı maddelerini küçük miktarlarda kullanır ve yakıtın kendisini değiştirmekten çok daha ucuzdur. Bir motorun tamamında yapılan modifikasyonlar açıkçası çok daha pahalıdır ve katkı maddeleri, belirli bir sorunu ele alarak veya önleyici bakıma yardımcı olarak sürücülerin bunlardan kaçınmasına yardımcı olabilir. Yakıt katkısı kullanmak; motordaki sorunları, motor parçalarını ya da bankadaki paranızı bozmadan çözebilir. Katkı maddeleri, yakıtın hareketi veya içinden aktığı sistemle ilgili konularda çalışır. Örneğin temizlik maddeleri; ağır birikintileri gidermek, sürtünmeyi azaltmak ve akışı iyileştirmek için yakıtla karıştırılabilir. Enjektörler ve valfler gibi münferit bileşenlerin en iyi şekilde çalışması için birikintilerden arındırılmış olması gerekir. Sistemi temizlemek, diğer sorunların yanı sıra yavaş tepkileri ve zor çalıştırmaları durdurabilir. Yağlayıcılar da benzer şekilde çalışarak, parçaların daha iyi ve daha verimli hareket etmesine yardımcı olur. Yakıt katkı maddesinin üstlenebileceği diğer görevler arasında; gazın donmasını ve yakıtın zamanla bozulmasını önlemek, potansiyel olarak performans artırıcı oktan eklemek yer alır.

Sokaklarda kullanım için yasal olmayabilecek, off-road ve deniz kullanımı için olanlar da dahil olmak üzere çeşitli yakıt katkı maddeleri vardır. Diğerleri, soğuk hava veya yüksek nemli alanlar gibi belirli ortamlar için tasarlanmış olabilir. Bununla birlikte çoğu yakıt katkı maddesi, verimli çalışmasını sağlamak için biraz ekstra şeylere ihtiyaç duyabilecek günlük arabalar için geliştirilmiştir.

Farklı Yakıt Katkıları Türleri

Yakıt katkı maddelerinin faydaları çok çeşitlidir. Performans artırıcı veya yakıt dengeleyici olabilirler. Yakıt performansı artırıcılar, yakıtınızın işleyişini iyileştirir. Bunu, bir sistemi temizleyerek ve gelecek için birikintileri önleyerek yapabilirler. Yakıt stabilizatörleri, katılaşma ve korozyon gibi uzun vadeli olumsuz etkileri önleyerek yakıtı bozulmamış olarak tutar. Aşağıda aracınızda kullanabileceğiniz katkı maddelerinden sadece birkaçı listelenmiştir.

1. Yakıt Stabilizatörleri

Bir yerde toz toplayan eski bir çim biçme makinesi mi var? Büyük olasılıkla, başlangıçta başa çıkmanız gereken bir miktar püskürtme olacak. Biçme makinesinde bulunan yakıt da bir miktar hasara neden olmuş olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bir yakıt stabilizatörü, zamanla yakıtınızın dayanmasına yardımcı olacaktır. Çoğu stabilizatör, aralıklı kullanım gören veya kullanım görmeden uzun süre giden araçlar ve ekipmanlar için tasarlanmıştır. Tekneler ve karavanlar gibi mevsimlik araçlar, çim bakım ekipmanları ve jeneratörler birkaç örnektir. Katkı maddesi, gaz ve suyun ayrılmasını önleyerek verimliliği artırır. Yakıt bir süre bekletildikten sonra ayrıldığında, zor çalıştırmalara ve motor korozyonuna neden olabilir. Bir stabilizatör bu süreci engeller ve bileşenlerin iyice karışmasını sağlar. Yakıtınız bir aydan daha uzun bir süre bekleyecekse, özellikle koşullar soğuksa, biraz stabilizatör eklemek muhtemelen iyi bir fikirdir.

2. Oktan Yükseltici

70'lerden önce, benzinde katkı maddesi olarak yüksek oktanlı tetraetil kurşun kullanılıyordu. Elbette bu uygulama, kurşunun sağlığa zararları ortaya çıkınca sona erdi. Bazı insanlar, mantıklı olsun ya da olmasın, arabalarına koymak için hala yüksek oktanlı yakıt ararlar. Yüksek oktanlı benzin, kompresyon oranını artırabileceğinden genellikle yüksek güçle ilişkilendirilir. Kompresyon oranı daha yüksek olduğunda, motorun silindirlerinde daha fazla hava vardır. Bu, ateşlendiğinde daha güçlü bir patlama yaratır. Oktan seviyeleri, hava-yakıt karışımının ateşlemeden önce ne kadar sıkıştırabileceğini yansıtır.

Motorlar tipik olarak belirli oktan seviyelerinde yakıtla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Düşük oktan seviyeleri, yakıtın basınç altında ateşlenmesine neden olabilir. Bu basınçlı ateşlemeden gelen şok dalgası, neredeyse aynı anda bujideki ateşlemeden gelen benzer bir şok dalgasıyla karşılaşır. Bu işlem, vuruntu sesine neden olabilir ve motorunuzu daha az verimli hale getirebilir. Etanol kullanmak, rafinerilerin/arıtıcıların gazdaki oktan seviyelerini artırmasının bir yoludur.

Motorunuz bu vuruntu sesini çıkarmıyorsa, muhtemelen bir oktan yükselticiye ihtiyacınız yoktur. Yüksek kompresyonlu motorlar kullanan bazı eski arabalar, oktan yükselticilerden fayda görecektir. Daha yüksek oktanlı yakıt gerektirebilecek diğer araçlar arasında premium spor ve lüks otomobiller bulunur. Oktan yükselticiler, bu eski modellerde döküm demir supap yuvaları için kayganlaştırıcılar da içerebilir. Yağlayıcılar/kayganlaştırıcılar, motoru daha verimli bir şekilde soğutmaları için bu bileşenlerdeki aşınmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Dizel Setan Yükseltici

Dizel motorda, gücü benzer ancak tam tersi şekilde artırabilirsiniz. Daha yüksek setan seviyesi daha hızlı ateşlemeye ve daha iyi yakıt kullanımına neden olur. Yakıt enjeksiyonu ve ateşleme arasındaki kısa gecikme, yüksek setan seviyelerinin bir işaretidir. Düşük setan seviyelerinin bir işareti olan uzun gecikme, yetersiz yanmaya, kaydedeğer bir gürültüye ve daha fazla emisyona neden olabilir. Benzin ile yüksek oktan seviyesi motorun daha yavaş ateşlenmesini sağlarken, dizelde yüksek setan seviyesi motorun daha hızlı ateşlenmesini sağlar. Farklı araç türleri, farklı optimal setan seviyelerine sahiptir. Amerika'da çok az bölge araçlar için gereken setan seviyesini sunar, bu nedenle bir katkı maddesi yakıtı eşit seviyeye getirebilir ve motorun verimliliğini artırabilir.

4. Yakıt Hattı Antifrizi

Özellikle soğuk havalarda, yakıt tanklarında yoğuşma oluşması ve hattın donması olağandışı değildir. Bu katkı maddesinin kullanılması, bir alkol bazının kullanılmasıyla donmayı önleyebilir. Diğerleri, yakıttaki suyu emerek motora yönlendiren ve buradan güvenli bir şekilde buhara dönüşerek egzozdan çıkan, su ayırıcıları kullanır. Etanol, gaz hattı antifrizinin bazı amaçlarını gerçekleştirir, bu nedenle etanol gazı kullanıyorsanız, muhtemelen zaten bir miktar donmayı önleyebilirsiniz. Bir katkı maddesi, özellikle dizel başta olmak üzere, etanol eklenmemiş benzin kullanan araçlar için daha faydalı olabilir. Sıcaklıkların donma ve çözülme arasında geçiş yaptığı durumlarda çok faydalıdır. Bu döngü sık sık meydana geliyorsa yakıt hattı antifrizi, yakıtın yoğunlaşarak donmasını önlenmeye yardımcı olmalıdır.

5. Yakıt Enjektör Temizleyiciler

Aracınızdaki yakıt enjektörü, motora yakıt püskürtmek için elektronik kontroller kullanır ve optimum yanma için doğru hava ve yakıt karışımını oluşturur. Basınçlı yakıt, enjektör memesinden itilir ve enjektörün diğer ucuna atomize bir sis olarak püskürtülür, böylece daha kolay yanar. Bu enjektör tıkandığında, tüm yakıt yakma işlemi için sorun yaratabilir. Motorunuz rölantideyken bile teklemeye, tutukluk yapmaya veya stop etmeye başlayabilir. Genel performans da düşebilir, bu da size daha az motor gücü veya daha yavaş hızlanma sağlar. Bu gibi sorunlar özellikle soğuk havalarda yaygın olabilir.

Uygun bir yakıt katkısı, bu sistemin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur, böylece yolda performans sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Bazı katkı maddeleri önleyici bakım içindir, diğerleri ise biraz daha güçlüdür ve yanma sürecinde karbondan oluşan mevcut birikintileri giderebilir. Genel olarak katkı maddeleri, çeşitli yakıt türlerinde emme supaplarındaki birikintileri önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca hidrokarbon, karbonmonoksit ve nitrojenoksit emisyonlarını da azaltabilirler.

6. Anti-Jel Dizel Katkıları

Dizel yakıt, soğuk havalarda zor zamanlar geçirebilir, bu da parafin mumu partiküllerinin yakıtta kristalleşmesine, hatları ve filtreleri tıkamasına neden olur. Soğuk hava motor performansına sekte vurabilir, hatta muhtemelen motorunuzun çalışmasını bile önleyebilir. Bu problem ele alınmadığı takdirde büyük tamiratlara yol açabilir. Yakıt yakma işlemi zamana duyarlıdır ve uygun açılara, akışa ve dağılıma tabidir. Jelleşmeyi önlemek için bu tip katkı maddeleri, yakıtın donma noktasının düşürülmesine yardımcı olur. Soğuk havalar vurmadan önce daha iyi kullanılırlar, ancak motorunuza zarar vermedikleri için yine de eklenebilirler. Birçok dizel araç da ısıtmalı yakıt hatları kullanır, ancak bunlar bir katkı maddesi gibi zor çalıştırmayı önlemez.

7. Etanol Bakımı

Etanol gazının faydalarını her zaman duyuyoruz. ABD'deki benzinin %98'inden fazlası bir miktar etanol içerir ancak bu, arabanız üzerinde olumsuz etkileri olmayacağı anlamına gelmez. Distribütörler bunu çeşitli nedenlerle, özellikle de yaygın olarak bulunması ve karbonmonoksit gibi kirleticilerin emisyonlarını azaltma kapasitesi için kullanırlar. Etanol yakıtı, mısır da dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklar kullanır ve bu da onu cazibeli ve çevre dostu bir seçenek haline getirir. Etanol yakıtı ile ilgili sorun, havadan suyu emme eğilimidir ve bu da onu ayrışmaya daha yatkın hale getirir. Ayrıca, bazı eski motorlar etanol yakıtı için üretilmemiştir ve birikinti oluşumuyla ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu sebeplerden dolayı katkı maddeleri özellikle etanol yakıtları için faydalı olabilir. Gazı stabilize edebilir ve motoru temiz tutmaya yardımcı olabilirler.

8. Gaz Bakımları

Kapsamlı bir gaz bakımı, performans veya önleyici bakım için gerekli bir çok işlemi ele alabilir. Bu işlemler genellikle, parçaları temizlemek ve yakıtı stabilize etmek için deterjanlar dahil karbon birikintilerini gidermek ve önlemektir. Bazıları bunlardan yalnızca bir veya ikisini içerecektir ve bazen bunları oktan artırıcılar gibi daha özel katkı maddeleriyle birleştirebilirsiniz. Önleyici bir bakım çözümü arıyorsanız, muhtemelen en iyi seçeneğiniz gaz bakımıdır.

Statik yük oluşumuyla ilişkili, güvenlik tehlikelerini azaltan, antistatik maddeler gibi havacılık için katkı maddeleri bile bulabilirsiniz. Bir katkı maddesi, yakıtı daha iletken hale getirir ve yakıtın gemiler arasında taşınması sırasında oluşan birikintilerin önlenmesine yardımcı olur. Denizcilik uygulamaları, özellikle etanol yakıtı kullanılıyorsa katkı maddelerinden de yararlanabilir. Etanolün suya tepkisi oldukça güçlüdür, deniz ortamında kolayca ayrışmaya ve motorun bozulmasına neden olabilir. Stabilizatörler, emilimi iyileştirmeye yardımcı olur, böylece hepsi bir arada kalır. Katkı maddeleri, diğer endişeler arasında olan kirleticiler ve çamur hakkında da yardımcı olur.

Yakıt Katkı Maddeleri Ne Yapar?

Bazı kişiler, yakıt katkı maddelerinin gerçekten bir şey yapıp yapmadığını merak eder. Amacına uygun yüksek kaliteli bir katkı maddesi kullanırsanız, genellikle üreticinin vaat ettiği sonuçları sağlamasını bekleyebilirsiniz. Katkı maddeleri tek tip değildir ve bunları uyumlu araçlarla ilgili doğru sorunları çözmek için kullanmanız gerekir. Örneğin, modern bir arabada bir oktan yükseltici kullanmak, oktan seviyelerini motorunuz için gerekenden daha yükseğe çıkarabilir. Bu durumda herhangi bir fayda görmeyebilirsiniz. Benzer şekilde, her gün kullandığınız bir araba için stabilizatör de pek bir şey yapamaz. Bir stabilizatör, aracınızı bir süre kullanmadığınızda ortaya çıkan sorunları çözecektir. Çok amaçlı formüle edilmedikçe, diğer katkı ürünlerinden elde edilen faydaları da sağlamayacaktır. Bu nedenle, bir stabilizatör size, herhangi bir birikintiyi temizleme veya donmayı önleme özelliği sunmayabilir.

Önleyici bakım, yakıt katkı maddelerinin birincil kullanımıdır. Doğrudan enjeksiyonlu bir benzinli motor üzerinde yapılan bir çalışmada; temel yakıt, enjektör memelerindeki birikintiler nedeniyle yakıt akışında %9,4'lük bir kayıp gördü. Birikintileri motorunuzdan uzak tutmak, bir katkı maddesinin önleyici bakım yoluyla araç performansını artırabilmesinin yalnızca bir yoludur. Motorunuzun, daha verimli çalışmasını, zor çalıştırmalardan ve yavaş hareketlerden kaçınmasını sağlayabilir. Ayrıca, ömrü boyunca tıkanıklık ve korozyonla mücadele eden bir motorun, yolda kalarak pahalı bir şekilde onarılmasını da önleyebilir. Yakıt katkı maddeleri bu durumu önleyebilirse, onarım maliyetlerinde önemli tasarruflar elde edebilirsiniz.

Bazıları daha aralıklı uygulanabilmesine rağmen, yakıt katkı maddelerinin her yakıt dolumunda yeniden uygulanması gerekebilir. Emin olmak için ambalajı kontrol edin. Bazıları her yağ değişiminde eklemenizi önerir, bazıları ise belirli bir kilometreden sonra değiştirmenizi söyler. Tipik olarak, yakıtı doldurmadan önce katkı maddesini tankınıza dökmelisiniz. Bunu yapmak, çamaşır deterjanınızı çamaşırlarınızı yıkamadan önce çamaşır makinesine dökmeye benzer şekilde, yakıt ve katkı maddesinin uygun şekilde karışmasını sağlar. Yakıtın üzerine bir katkı maddesi dökmek o kadar fazla dağılma yaratmaz.

Yakıt katkı maddeleri yakıt ekonominizi iyileştirmek için işe yarar mı? Daha temiz bir sistem nedeniyle ilk başta küçük gelişmeler görebilirsiniz, ancak çılgınca bir gelişme beklemeyin. Pek çok üretici, ürünlerinin yakıt ekonomisini kat be kat iyileştirdiğinin reklamını yapacaktır, ancak bu iddialar genellikle asılsızdır. FTC'nin bazı hesaplara müdahale etmesi bile gerekmiştir.

İşin iyi yanı, yanlış katkı maddesi kullansanız bile muhtemelen motorunuza zarar vermeyecektir. Bu katkı maddeleri, başka sorunlara neden olmadan belirli sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Bu zararsız tasarım genel olarak, motorunuza veya yakıtınıza zarar verme endişesi duymadan bir katkı maddesini güvenle kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bazı katkı maddeleri özellikle yüksek miktarlarda, sisteminizdeki sensörlere zarar verebilir, bu nedenle üreticiye danışmalısınız. RISLONE ürünleri motorunuza zarar vermez. Ayrıca kullanıcı kılavuzunuza bakabilir veya aracınızın üreticisinden kontrol edebilirsiniz. Bazı üreticiler bu ürünleri uyumluluk açısından test etmektedir.

Yakıt Katkıları Önemli mi?

Motorunuzun ve yakıt hatlarınızın gelecek yıllar boyunca sorunsuz çalışmasını istiyorsanız, yakıt katkı maddelerinin önemi küçümsenemez. Yine, her araç için uygulanabilir olan önleyici bakım ve yakıtınızın yeterli düzeyde olmasını sağlamak, aracın hareket halinde kalmasına yardımcı olacaktır. Ek yağlama ve temizleme nitelikleri; motorunuzun yüksek sürtünme, aşınma ve yıpranmayı önlemesine yardımcı olur. Temiz bir motor, daha yumuşak kalkış sağlar. Premium benzin, önleyici bakım gerekliliklerinden muaf değildir.

Genel motor verimliliğinin geliştirilmesi gerek. EPA'ya göre; ortalama bir geleneksel araç, aracı ilerletmek için benzindeki kimyasal enerjinin yalnızca %12-30'unu kinetik enerjiye dönüştürür. Bu verimsizliklerin %72 kadarı motorda meydana gelmektedir. Buradaki herhangi bir iyileştirme, yakıt sistemlerimizin önemli ölçüde verimliliğine ve kullandığımız yakıttan daha fazlasını elde etmemize yardımcı olabilir.

Eski arabalar için: Eski araçlar, farklı yakıt türleri için oluşturuldukları ve modern arabalardan farklı ihtiyaçları olduğu için, yakıt katkı maddeleri özellikle eski araçlar için faydalı olabilir. Daha eski supap yuvaları, yüksek kompresyonlu motorlar ve eski parçaların, başlangıçta planlandığı gibi hareket etmelerini sağlamak için katkı maddeleri gerekebilir.

Sezonluk araçlar için: Soğuk kış aylarında kullanılmadan bırakılırsa çim biçme makinesindeki yakıt bozulur. Bir stabilizatör onu yeni tutabilir. Bir stabilizatör, sadece yaz boyunca su gören bir tekneye de yardımcı olacaktır. Kullandığınız yakıta bağlı olarak etanol yakıtı, suya maruz kalmaya güçlü bir şekilde tepki gösterebileceğinden, stabilizatörler burada özellikle gerekli olabilir.

Dizel araçlar için: Dizel, motor yapısı ve yakıt bileşimindeki farklılıklar nedeniyle tamamen bambaşka bir durumdur. Stabilizatörler, antifriz ve anti-jel katkılarının tümü dizel araçlara büyük fayda sağlayabilir. Çalışmayan bir kamyon teslimatlara veya kamyonun kendisine zararlı olabilir, üretimi geciktirip pahalı gecikmelere veya onarımlara sebep olabilir. Sürücüler, onların iyi çalışmasını sağlayabilir ve katkı maddeleri ile bu sorunları önleyebilir.

Katkı maddeleri, tamirlere servet harcamadan çok çeşitli sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Çalıştırmada sorun yaşama eğiliminde olan sezonluk kullandığınız bir aracınız varsa bir stabilizatör, uzun süre kullanmayıştan sonra kullanmanıza olanak sağlayabilir. Soğuk havada yavaş çalıştırmayla uğraşırsanız, yakıt hattı antifrizi sorunu çözmek için daha düşük donma noktaları sunabilir. Yüksek yanmalı motora sahip eski bir arabanın düzgün çalışması ve vuruntuyu önlemesi için muhtemelen yüksek oktanlı bir yakıta ihtiyacı vardır. Tüm bu sorunlar katkı maddeleri ile kolayca çözülebilir.

Katkı maddelerini birleştirmemeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu faktör çok işlevli katkı maddelerini, tek bir ürünle birden fazla işi başarabildikleri için daha çekici hale getirir. Örneğin ürün yelpazemiz, supaplar ve yanma odası dahil olmak üzere temizleme gamını kapsayan, eksiksiz bir benzinli yakıt sistemi komple bakımını içerir. Ayrıca yağlar, kirleticileri giderir ve gazın bozulmasını önler. Bu ürün, 20 yıldır endüstride saygı duyulan bir ödül olan Professional Tool & Equipment News Innovation Ödülü'nü kazandı. Bu tür ürünler bir katkı maddesinin, aksi takdirde birden fazla çözüm gerektirebilecek çeşitli görevleri gerçekleştirmesini sağlar. Performansı artırırken önemli miktarda para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilirler.

Yakıt Katkı Maddelerini Bugün Kullanmaya Başlayın

İster 50'li yıllardan klasik bir araba, ister yepyeni bir SUV, devasa bir on altı tekerlekli veya bunların arasında herhangi bir şey kullanıyor olun, yakıt katkı maddeleri motorunuzun performansında ve zaman içinde dayanma biçiminde büyük bir fark yaratabilir. Bu iyileştirme, yakıtınızın sorunsuz hareket etmesini sağlayan genel bakım veya aracınızın en düşük sıcaklıklarda çalışmasını sağlayan antifriz uygulamaları yoluyla olabilir. Hemen hemen her araç bir çeşit yakıt katkısından yararlanabilir.

RISLONE 95 yılı aşkın bir süredir performans kimyasalları üzerinde çalışıyor ve iyi bir katkı maddesi gördüğümüzde anlayabiliyoruz. Farklı araçlar için geniş ürün yelpazemiz ile motorunuza kaliteli bir bakım uygulanacağına güvenebilirsiniz. Arabanızın sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayabileceğimizi keşfetmek için şimdi ürün kataloğumuzu inceleyebilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

İlgili Ürünler

Benzinli Yakıt Sistemi Komple Bakımı
Benzinli Yakıt Sistemi Komple Bakımı
820TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44700
Dizel Yakıt Sistemi Komple Bakımı (130 L/2 Depo)
Dizel Yakıt Sistemi Komple Bakımı (130 L/2 Depo)
900TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44740
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
900TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44104