1 Eylül 2019, Thomas Liquori

Motorunuzdan istediğiniz performansı alamamanızın birkaç nedeni olabilir. Dikkat etmemiş olabileceğiniz bir sorun, hasarlı veya aşınmış bir yakıt enjektörüdür ki bu çok yaygın bir sorundur ve müşterilerimizle bu konu hakkında sürekli konuşuruz. Yakıt enjektörleri, otomotiv teknolojisi tarihindeki en büyük gelişmelerden biridir. Eski karbüratör sisteminden çok daha verimlidir hatta o kadar verimlidir ki, arabanızın normal çalışması için hayati önem taşımalarına rağmen çoğu sürücü bunlar hakkında düşünmez bile.

Motor sorunlarınız olduğunda, yakıt enjektörlerinizin bu durumda payı olabileceğini düşünmeyebilirsiniz. Ancak yakıt enjeksiyon sistemi sorunları düşündüğünüzden daha yaygındır ve motorunuzun performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Yakıt enjektöründe sorun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Neden oluşurlar ve olursa ne yapabilirsiniz?

Yakıt Enjektörü Sorunlarının Belirtileri

Yakıt enjektörlerinizle ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz? İşte dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler:

1. Motor gücü kaybı: Motorunuzdan zaman zaman olması gerekenden çok daha az güç çıktığını fark ederseniz, bunun nedeni kötü bir yakıt enjektörü olabilir. Yakıt enjektörleri, güç oluşturmak için motorunuzun yaktığı hava ve yakıt karışımını iletir. Yakıt enjektörü doğru karışımı iletemezse, olması gereken gücü alamazsınız.

2. Yakıt enjektörünün teklemesi: Yakıt enjektörü sorunlarının belirtileri, tamamen teklemeyi (ateş almamayı) içerir. Tekleme, yakıt enjektörünün yakıtı motora düzgün şekilde iletememesinin bariz bir sonucudur. Motoru tamamen ıskalarsa, anında fark edeceğiniz ve vuruntu (ön ateşleme), aşırı ısınma ve diğer motor sorunlarına yol açabilecek bir tekleme yaşarsınız.

3. Rölantideki sorunlar: Yakıt enjektörlerinizle ilgili sorunlarınız varsa, bunları motorunuz rölantideyken bile fark edebilirsiniz. Rölantideyken çok fazla sertlik ve titreşim hissediyorsanız, bu bir yakıt enjektörü sorunu olabilir.

4. Yakıt Verimsizliği: Benzin deponuz sizi eskisi kadar uzağa götürmüyorsa, bunun nedeni yakıt enjektörlerinin sızdırması veya yakıtı israf etmesi olabilir.

Yakıt Enjektörlerinin Yıpranması ve Hasarın Devam Etmesinin En Önemli Nedenleri

Artık yakıt enjektörlerinizin tıkanmış, hasar görmüş veya aşınmış olabileceğine dair bazı belirtileri öğrendiğinize göre, bunun neden olabileceğini anlamanız gerekir. İşte bazı sık görülen nedenler:

1. Düşük yakıt kalitesi: Yakıt enjektörlerinizin tıkanmasının ve işini yapamamasının ana nedeni yakıtınızın kalitesidir. Yakıtınızda çok fazla kalıntı veya kirlilik varsa, bu yan ürünler yakıt enjektörlerinize girerek onların çalışmasını zorlaştırabilir. Bu, özellikle yaz ve kış gazı arasında değişen bölgelerde geçerlidir.

2. Isı emilimi: Isı emilimi, motoru kapattıktan sonra enjektörlerin memelerinde yakıt kalıntısının buharlaştığı bir olaydır. Kalıntı, motor rölantide olduğu için portlarda oturan mumsu olefinler şeklini alır, bu nedenle onları yıkayacak hiçbirşey içinden akmaz. Sonunda ısı, bu olefinlerin sertleşerek tortuları tıkamasına neden olur. Benzininizin içinde bu birikintileri oluşmadan önce temizlemek için deterjanlar vardır. Ancak çok kısa yolculuklar yapıyorsanız, motorunuz olefinleri yıkama fırsatına sahip olmayabilir. Bu durumda yakıt enjektörleri tıkanır ve arızalanır.

3. Solenoid arızası: Solenoidlerin işlevlerinden biri, yakıt enjektörü iğnesini yukarı çekmek için bir manyetik alan oluşturmaktır. Enjektör solenoidinde kısa veya açık devre varsa, enjektör arızalanabilir.

4. Motor üflemesi: Motor üflemesi, kompresyon sırasında pistonları geçerek krank miline üfleyen yakıt ve yağ kalıntısıdır. Arabanızın PVC sistemi üflemeyi dışarı çekmelidir, ancak hava filtresi onu tutmazsa veya PCV sistemi düzgün çalışmıyorsa, bu çamur yakıt enjektörlerinizi tıkayabilir.

5. Arızalı veya sızıntı yapan yakıt enjektörü: Yakıt enjektörünün kendisi çatlamış veya sızıntı yapmış olabilir. Yakıt enjektörünün bütünlüğünde bir arıza varsa, motora uygun hava ve yakıt karışımını iletemez ve performans düşer.

Kötü bir ECU, doğrudan enjektörden kaynaklanmayan başka bir yakıt enjektör sorunudur. ECU, yanma sisteminizi çalıştıran motor kontrol ünitesidir. ECU'nuzla ilgili bir sorun varsa, yakıt enjektörlerine hava ve yakıtın nasıl karıştırılacağını ve yanma odalarına nasıl iletileceğini söyleyemeyebilir. Bu nedenle yakıt enjektörleri tamamen sağlam olsa bile kötü performans alabilirsiniz.

Arabanızda bir ECU varsa ve tekleme veya durma gibi yaygın yakıt enjektörü sorunlarıyla birlikte "Motoru Uyarı Işığı'nı" yanıyor görüyorsanız, bir ECU sorununuz olup olmadığını anlamak için hata kodunu kontrol edin. Motor performans probleminizin aracınızın yakıt enjektörleriyle ilgili olup olmadığını anladıktan sonra, bu konuda ne yapabilirsiniz?

Yakıt Enjektörünün Hasarı veya Yenisiyle Değiştirilmesi Nasıl Önlenir?

Yakıt enjektörlerinizden biri veya birkaçı çatlamış veya bozulmuşsa, yenisiyle değiştirmekten başka yapacak bir şey yoktur. Ancak yakıt enjektörleriniz çalışmıyorsa, hemen hasarlı olduklarını veya değiştirilmesi gerektiğini düşünmemelisiniz. Kir ve birikintilerle tıkanmış olabilirler. Basit bir çözüm olarak, popüler ürünümüz Rislone Süper Konsantre Yakıt Enjektör Temizleyici gibi bir yakıt enjektörü temizleyicisi kullanmanızı öneririz. Bu ürün, yakıt enjektörünüzdeki tüm pislikleri ve birikintileri giderir ve performansı en üst düzeye çıkarmak için silindirlerinizi yağlar. Bu sebepten dolayı en çok satan yakıt ürünlerimizden biridir. Akıllı Ürün Arayıcı veya tüm ürünleri içeren Rislone katoloğumuza göz gezdirirseniz yakıt enjektör temizleyici ve benzer ürünleri bulabilirsiniz.

Yorum yap

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce denetlenir

İlgili Ürünler

Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
Nano Prime™ Motor Performans Arttırıcı
900TL (KDV Dahil)
Ürün Kodu: 44104